rozkvitajú jarné kvety a na poliach a okrajoch potokov kvitne vŕba.
"Bahniatka sú oddávna predzvesťou jari a boli ozdobou veľkonočných stolov už u našich predkov. V tomto roku sa však objavili skôr ako po iné. Veď do Veľkej noci je viac ako päť týždňov. Je to netypické aj napriek tomu, že bahniatkam, alebo "birkám", ako im hovoria v niektorých regiónoch Zemplína, neuškodia ani slabé mrazy. Vývoj však už niekoľko rokov naznačuje, že globálne otepľovanie nie je len strašidelným výmyslom vedcov, ale skutočnosť, ktorú musíme reálne prijímať," povedal nám vedúci Výskumného ústavu meliorácií a krajinného inžinierstva v Somotore Miroslav Filina.
Pred niekoľkými týždňami robil vývoj počasia poľnohospodárom vrásky na tvárach. Posledné dni ukázali, že príroda je silnejšia, ako predpokladali. "Najväčšie obavy vyplývali z predstav, že neskôr zasiatu ozimnú pšenicu zima bez snehu poškodí. Dnes vidíme, že sa tieto čierne predpovede nenaplnili. Porasty repky olejnatej sa tiež ukazujú zdravé. Je to dobrá správa pre zemplínskych prvovýrobcov potravín i pre nás, konzumentov," dodal optimisticky Miroslav Filina.
Aj keď do začiatku jarných poľnohospodárskych prác je ešte ďaleko, opäť sa ukázalo, že človek a príroda majú k sebe oveľa bližšie, ako sa to niekedy zdá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.