výtvarné stvárňovanie života okolo nás. Hlavný organizátor ETP Slovensko si zrealizovaním tejto tvorivej dielne kládol za cieľ dať základy priateľstvu detí z rómskych a nerómskych rodín. Výtvarné práce detí odborne usmerňoval Mgr. Ján Sajko, učiteľ výtvarnej výchovy z Jarovníc. V obci, ktorá je charakteristická aj vysokou rómskou populáciou učí tento pedagóg, majúci svojom konte podujatia podobného druhu aj v zahraničí, už šestnásť rokov.
Integrácia rómskych a nerómskych detí v praxi v Mraznici vyzerala tak, že spoločne v päťčlenných skupinách výtvarne stvárňovali ako vidia svojimi očami rodinu, komunitu a obec či mesto, kde žijú. Táto tvorivá dielňa preto nesie aj príznačný názov Tvoj Spiš. "Keď som rozdal žiakom ten istý materiál a tie isté farby a zadal som im rovnakú tému, tak som na konci hodiny iba pozeral. Úplne inak výtvarne pracujú deti rómske a iné výtvarné videnie majú zase nerómske deti," zaspomínal si na svoje učiteľské začiatky J. Sajko.
Podľa jeho slov, kým deti zo slovenskej majority napríklad striktne dodržiavajú delenie farieb, napríklad tvár je na ich výkresoch žltá, rómske dieťa nemá takmer žiadne zábrany. Svedectvom toho sú napríklad namaľované modré vlasy a zelené uši. "Je to takzvaná rómska sloboda na papieri s emocionálnym podtónom," skonštatoval učiteľ výtvarnej výchovy.
Deti, ktoré sa zúčastnili tvorivej dielne v Hnilčíku navštevujú základné školy v siedmich obciach, nachádzajúcich sa v okrese Spišská Nová Ves, Levoča a Gelnica. Starostovia týchto obcí totiž spolupracujú na základe memoranda z ETP - Slovensko.
"Od piateho ročníka základnej školy navštevujem výtvarný krúžok, ktorý vedie pani učiteľka Kotlárová. Na tomto stretnutí sme na formát A1 maľovali, ako si predstavujeme rodinu," zdôverila sa nám ôsmačka zo Spišského Podhradia Paula Maliňáková.
"Na tomto stretnutí som si hlavne vylepšila výtvarnú techniku," povedala nám zase ôsmačka z Levoče Katka Parymuchová.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.