NR SR považujem za veľmi racionálne. Teraz pred voľbami by sme odvolaním I. Mikloša vyslali veľmi zlý signál nielen o tejto vláde, ale aj do zahraničia," povedala nám vo štvrtok podpredsedníčka vlády pre integráciu do európskych štruktúr Mária Kadlečíková (na snímke), ktorá sa v metropole východu 'mihla' na zhruba polhodinovom rokovaní so zástupcami košickej rómskej Agentúry na realizáciu pilotného projektu (PP) V4, zameraného na odstránenie sociálnych disproporcií Rómov.
"Keďže som posledné dva dni strávila na východe Slovenska, nemala som zatiaľ možnosť rozprávať sa so zahraničnými štátnikmi. Predtým ma však upozornili na to, že vládna kríza by pre Slovensko mohla mať veľmi vážne následky. Poklesla by naša dôveryhodnosť vo svete, čo by nebolo dobrým signálom pred blížiacim sa pražským summitom NATO a rozširovaní EÚ. Hlasovanie v parlamente rozhodlo o tom, že aj naďalej môžeme plniť programové vyhlásenie vlády. Tento rok máme splniť vyše 234 náročných úloh, a k nim nám bude treba najmä vnútropolitickú stabilitu," poznamenala vicepremiérka na margo hektických dní v parlamente a potom sa už venovala tomu, pre čo na východ republiky zavítala. Vláda má podľa nej záujem, aby sa všetky čiastkové iniciatívy angažujúce sa v riešení rómskej problematiky spojili do jednej, pretože sa tým zvýši ich efektívnosť ako aj transparentnosť nakladania s financiami.
Slovensko získalo z programu PHARE zatiaľ 10 miliónov eúr a využiť by ich malo na výstavbu infraštruktúry a podporu vzdelávania v rómskych osadách. Na realizácii týchto projektov sa má podieľať aj Agentúra PP V4. Ako skonštatovala, pri výstavbe chýbajúcich vodovodov, sociálnych bytov a rekultivácii rómskych osád sa budú podieľať aj miestni Rómovia, ktorí by mohli byť zamestnaní v rómskych stavebných firmách. "EÚ nám vyčíta, že máme výborné koncepcie, ale nevieme ich tak dobre zrealizovať. Možno je problém aj v komunikácii, pretože medzi Bratislavou a konkrétnou rómskou osadou sa tie iniciatívy akokeby zastavovali. Všetky osady, ktorými sme prešli, mali takmer stopercentnú nezamestnanosť. Treba v nich veľa investovať do infraštruktúry, veď niektoré z nich nemajú ani pitnú vodu. V osadách som videla veľké kontrasty. Niektorí rómski podnikatelia žijú v nadštandardných podmienkach, na druhej strane ich spoluobčania sú na tom veľmi biedne," uviedla po tom, čo spolu s rómskymi lídrami navštívila rómske osady v Richnave, Žehre, Chminianskych Jakubovanoch a Veľkej Lomnici. Práve v nich sa ráta s využitím prostriedkov z fondu PHARE na výstavbu infraštruktúry a zbúraním chatrčí, ktoré postupne nahradia sociálne byty.
Keďže vicepremiérka strávila uplynulé dva dni na východe Slovenska, zaujímal nás jej pohľad na skutočnosť, že zatiaľčo Bratislava dosahuje v prepočte HDP na jedného obyvateľa 108 percent priemeru EÚ, v Košickom a Prešovskom kraji je to ledva 45 percent. Navyše zaostávanie východu za hlavným mestom sa každým dňom prehlbuje... "Vieme o tomto probléme, lenže jeho riešenie si vyžiada veľmi dlhý čas. Uvedomujeme si, že problém východného Slovenska je v tom, že mnohé priemyselné odvetvia boli zlikvidované a to viedlo k zvýšeniu nezamestnanosti. Preto sa aj cez program Phare snažíme, aby sa čo najviac peňazí dostalo do oblastí s nízkym HDP na jedného obyvateľa. EÚ napríklad navrhuje v oblasti politiky rozvoja vidieka vyše šesť miliárd korún na oživujúce projekty, pričom veľké množstvo z týchto peňazí skončia aj u vás. Takisto sa snažíme, aby zahraniční investori neskončili len v Bratislave. Niektorí z nich už odhalili aj tento kút Slovenska a uvedomujú si blízkosť ukrajinskej hranice. Práva na Ukrajine je jeden obrovský, zatiaľ nie celkom prebádaný trh a geografická blízkosť východ priam predurčuje na to, aby z toho mohol ťažiť," skonštatovala vicepremiérka M. Kadlečíková a dodala, že ak tu bude politická stabilita, oživenie východného Slovenska by mohlo nastať už v dohľadnom čase...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.