tých, čo sa nejakým spôsobom zapísali do jeho histórie. Boli medzi nimi napríklad dlhoroční kameramani Pavol Meszároš a Ladislav Šídelský, alebo Oldřich Novák - prvý produkčný a vedúci výroby.
V kuloároch sa spomínalo v neformálnom duchu. Juraj Bernáth nám porozprával o prvom zázname v košickom štúdiu. Išlo o ruskú bábkovú hru pre deti Jemelko. "Keď robíte niečo po prvý raz, je to vždy najkrajšie, aj v láske aj v práci. Nikto nevedel, čo nás čaká," poznamenal Juraj Bernáth.
Súčasťou stretnutia bola aj predpremiéra dokumentárneho filmu o histórii štúdia s množstvom archívnych snímok. Vyznávali sa v nej mnohí tvorcovia, ktorých by si dnes možno nezasvätení ani nespájali s týmto štúdiom. Medzi prvými bol čerstvý absolvent FAMU Juraj Jakubisko, ktorý v začiatkoch vytvoril niekoľko pozoruhodných dokumentov. Takými boli napríklad Korytári alebo film Vysťahovalecké piesne, ktorý vyhral festival v Írsku, to nám už prezradil prvý dramaturg, dnes tajomník východoslovenskej pobočky Zväzu spisovateľov Ján Patarak. Priblížil nám, ako vznikla tradícia hudobno-zábavných programy pre deti. "Dnes už nebohý režisér Ivan Toronský mi navrhol, aby sme začali robiť pesničky. Začali sme teda robiť Zlatú bránu a detské vysielanie. Išlo o malý dramaturgický trik, šikovne sme sa vystúpili Bratislave. Oni totiž skoro vôbec nerobili tvorbu pre deti. My sme tam vliezli. Mojou poslednou prácou bola európska Miss bábika. Mali sme už všetko dohodnuté, ale namiesto toho bola miss tankistka, lebo prišli ruské okupačné vojská. A krátko na to nás povyhadzovali," zaspomínal si Ján Patarak na obdobie normalizácie. Do televízie sa vrátil až po "nežnej revolúcii".
Riaditeľ Marián Kleis mladší sa teší najmä z toho, že sa začiatkom tohto jubilejného roka podarilo opäť oživiť regionálny denník, teda pravidelné denné spravodajstvo z regiónov. "Ide o veľký medzník. Až na to, že vysielame na druhom programe a športové prenosy nám zasahujú do vysielacích časov," uviedol riaditeľ a ako dodal, plánujú aj odpájacie časy pre jednotlivé regióny, ako je to v ČT. Ale to je otázka komunikácie s telekomunikáciami a keďže má STV dlhy, nie sú ochotné o čomkoľvek s nimi rokovať.
Výročie prvého vysielania pripadá síce na 25. február, kvôli priamym prenosom z olympijského diania však bude oslava až prvého marca. Na druhom programe bude celý deň vysielať košické štúdio domácu tvorbu. V piatok predvečer odvysielajú pod názvom "Čo bolo bolo" zostrih zábavnej tvorby. "Ja som košickému štúdiu verný a želám mu, aby znova nabralo dych a stalo sa vlajkovou loďou," zavinšoval režisér Peter Hudák, ktorého vychovalo práve ono. Prišiel sem ako absolvent vysokej školy. Začínal v dokumentárnej tvorbe. "Bol som šťastný, keď som dostal príležitosť. Nebolo to vtedy jednoduché. Voľakedy sa najviac dbalo na profesionalitu. V televízii nemohol robiť hocikto. Dnes začínajú ľudia robiť rovno z chodníka. Čo nie je správne," poznamenal Peter Hudák.
V zákulisí sme zastihli aj prvú košickú hlásateľku Betku Štrkulovú-Šebovú. Ako sme sa dozvedeli, chystá svoj návrat na obrazovku STV. Pôjde však iba o výnimku. Bude moderovať celý program osláv. Tunajší sú totiž už dva roky bez hlásateliek, keďže v rámci šetriacich opatrení túto funkciu v Košiciach zrušili...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.