leteckej akadémie (VLA) M. R. Štefánika. "Je vylúčené, že VLA v budúcnosti nebude existovať. Môj osobný názor na jej ďalšiu existenciu zatiaľ nechcem prezentovať, vyjadrím sa až po tom, keď sa oboznámim so všetkými argumentami," vyhlásil po stretnutí reagujúc tak na obavy 400 zamestnancov školy ako aj politických strán v meste o jej ďalšiu budúcnosť.
Tie sa začali šíriť po rozkaze ministra Stanka, ktorý rozhodol o neotvorení prvých ročníkov na všetkých vysokých a stredných vojenských školách v SR a avizoval aj "preloženie" VLA na Vojenskú akadémiu v Liptovskom Mikuláši. Aj napriek týmto "poplašným" správam by však rozsiahly areál na Rampovej ulici nemal osirieť, hoci zatiaľ je nejasný budúci charakter školy jej veľkosť ako aj organizačná štruktúra. Tá sa prispôsobí potrebám slovenských ozbrojených síl v súvislosti s ich integráciou do štruktúr NATO.
Podľa J. Pivarčiho je Stankovo rozhodnutie neotvoriť prvé ročníky definitívne, pričom súvisí s prípravou nového modelu vzdelávania nášho vojenského školstva. Ten však podľa štátneho tajomníka ešte nie je definitívny a pracuje na ňom osobitná komisia, ktorej členom je aj rektor VLA M. Grega. "Ak aj v novom školskom roku nenastúpi do prvého ročníka ani jeden uchádzač, v žiadnom prípade to neohrozí fungovanie našich ozbrojených síl. Našim cieľom je, aby vysoké školy zbytočne neprodukovali dôstojníkov, ktorí potom v armáde nenájdu uplatnenie," myslí si J. Pivarči.
Nová koncepcia vychádza z Modelu 2010, v rámci ktorého by mal súčasný počet 12 000 dôstojníkov klesnúť do piatich rokov len na niečo vyše 3 tisíc. Počet všetkých zamestnancov na výplatnej listine armády SR by mal do roku 2004 klesnúť z 37 na 24 tisíc osôb a týmto zmenám sa bude musieť prispôsobiť aj slovenské vojenské školstvo.
Ako skonštatoval rektor VLA M. Grega, do konca budúceho pracovného týždňa predložia na ministerstvo nový projekt ďalšieho fungovania školy ako samostatného právneho subjektu tak, aby bola schopná zabezpečiť všetky požiadavky našich vzdušných síl. Ak by sa však stala fakultou Vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši, stratila by právnu subjektivitu a jej ekonomická sebestačnosť by bola ohrozená. M. Grega a ani J. Pivarči však nevedeli uviesť presný počet zamestnancov, ktorí sa po redukcii počtu študentov stanú nadbytočnými.
Predsedníčke Akademického senátu na VLA Anne Čekanovej sa pozdávala rýchla reakcia ministra obrany J. Stanka na ich otvorený list. Ocenila aj jeho vôľu neriešiť vzniknuté problémy s ďalšou existenciou školy od stola v Bratislave, ale v konštruktívnej diskusii so všetkými zainteresovanými.
"Chceli sme si vyjasniť, do akej miery sú naše obavy pravdivé. Zo strany ministerstva obrany sa totiž objavili viaceré vyjadrenia, z ktorých vyplývalo, že sa v prijatom modeli Armády 2010 sa s nami nepočíta alebo sa z nás stane fakulta Vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši. Som veľmi rada, že v priebehu dvoch dní zareagovalo ministerstvo na naše argumenty. Na oboch stranách sme si uvedomili, že musíme spolupracovať. Máme tu kapacity a vybudovanú školu na vysokej úrovni. Zahraničné návštevy nám závidia, čo sme tu za tie roky vytvorili. Uvedomujeme si, že aj my musíme urobiť ústupky. Chceme však, aby táto transformácia bola urobená rozumne a aby dopadla v prospech nášho letectva a štátu," dodala A. Čekanová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.