MUDr. Ján MICHALKO, člen ZK SFZ, dlhoročný lekár košických futbalistov
Košice - V súčasnosti sú nároky na tréning i samotný zápas v porovnaní s minulosťou podstatne vyššie, a preto úzka spolupráca lekára s trénerom a sústavné telovýchovno-lekárske sledovanie (TLS) sú nutné (nie módne). Pod pojmom TLS rozumieme všetko zdravotnú starostlivosť lekára v úzkej spolupráci s trénerom a hráčom prevažne v telovýchovnom objekte (na štadióne). Organicky nadväzuje na výsledky, ktoré lekár získal pri základnej lekárskej prehliadke hráča na klinike telovýchovného lekárstva. TLS umožňuje lekárovi sledovať hráča v prirodzených podmienkach, sledovať vplyv vonkajšieho prostredia a rôznych emočných činiteľov, overiť si priamo na športovisku výsledky získané základným vyšetrením. Cieľom TLS je zlepšiť kvalitu tréningového procesu, dosiahnuť čo najvyššiu výkonnosť bez poškodenia zdravia futbalistu. TLS má význam len vtedy, ak sa robí cieľavedome, sústavne a závisí od vybavenia ambulancie na štadióne, od úrovne spolupráce lekára s trénerom a od disciplinovanosti futbalistu.
Obsahom TLS vo vrcholovom futbale sú:
1. Základné preventívne lekárske vyšetrenia
Ich úlohou je posúdiť zdravotný stav a funkčnú spôsobilosť hráča a podľa výsledkov odporúčať čo najvhodnejšiu náplň a intenzitu tréningového procesu. Ich najvhodnejším termínom je záver prechodného, alebo začiatok prípravného tréningového obdobia.
2. Kontrolne lekárske vyšetrenia
Robia sa po dohode s trénerom v laboratórnych podmienkach i priamo v telovýchovnom objekte počas tréningového procesu. Ich úlohou je zistiť aktuálny zdravotný stav, alebo posúdiť stav trénovanosti. Najčastejšie sa toto vyšetrenie robí po prekonanej chorobe, alebo po úraze. Náplň kontrolného vyšetrenia, ktorého cieľom je posúdenie trénovanosti sa určuje podľa tréningového obdobia a výkonnosti po dohovore s trénerom. Výsledky kontrolných vyšetrení ukážu, či tréning mal priaznivý vplyv na organizmus hráča, jeho zdravotný tav, funkčný stav i trénovanosť.
3. Funkčné vyšetrenie stavu trénovanosti v laboratóriu
Ako laboratórnu funkčnú skúšku na zisťovanie aktuálnej trénovanosti a fyzickej zdatnosti používame spiroergometrické vyšetrenie. Toto kvantitatívne zisťuje reakciu a stupeň adaptácie organizmu, predovšetkým obehového systému na telesnú námahu. Z výsledkov tohoto vyšetrenia lekára a trénera zaujímajú predovšetkým tieto hodnoty:
PWC 170 - pracovná kapacita pri frekvencii pulzu 170/min., prerátaná na kg váhy. Metódou zlepšenia tejto hodnoty je kondičný tréning vytrvalostného charakteru.
VO2 max/kg - maximálne množstvo kyslíka, ktoré sú schopné pľúca extrahovať z vdychovaného vzduchu, a ktoré sa krvnou cestou dopraví do pracujúcich svalov. Je to hlavný ukazovateľ telesnej zdatnosti organizmu a jeho aerobnej kapacity. Vrcholoví hráči by mali mať hodnoty 65 ml/kg/min. a viac.
VO2/FP - pulzový kyslík, znamená koľko O2 sa privedie do organizmu počas jednej srdcovej kontrakcie. Hodnoty cez 25 ml sú dobré.
S vyšetrením spiroergometrie sa zároveň stanovujú aj parametre z odberov krvi charakterizujúce vývoj zmien vnútorného prostredia - laktát, amoniak, urea, minerálne spektrum a pod.
4. Funkčné vyšetrenia priamo v telovýchovnom objekte
Sledujeme nimi funkčnú zdatnosť počas tréningu, alebo zápasu. Existuje viacero skúšok ako: chronometráž, fyziologická krivka so štandardným doplnkovým zaťažením, funkčná skúška s adekvátnym zaťažením, step-test, Cooperov test, Ruffierov, Flackov a Burpee test a pod. Všetky by mal oddielový lekár ovládať!
5. Sústavné pozorovanie hráčov pri tréningoch a zápasoch
Umožňuje skúsenému telovýchovnému lekárovi včas evidovať príznaky únavy, pretrénovanosti, prepätia event. začínajúcu chorobu.
6. Spolupráca s trénerom a hráčom pri hodnotení tréningu
Lekár zisťuje reakcie hráčov na tréningovú a zápasovú záťaž. Pomáha pri úprave náplne a intenzity tréningu. Nedovolí nedoliečenému hráčovi trénovať event. nastúpiť v zápase!
7. Odborná liečba a usmerňovanie tréningovej a zápasovej činnosti po úrazoch a ochoreniach
Pri uschopnení hráča musí lekár vychádzať z dvoch základných predpokladov: a) z anatomického zhojenia poškodených oblastí, b) z obnovenia plnej funkcie, statiky a mechaniky a návratu k pôvodnej výkonnosti.
8. Regenerácia síl po fyzickom zaťažení
Regeneračná fáza tréningu je rovnako dôležitou súčasťou tréningového plánu, ako vlastný tréning. Je nutnosťou a vyžaduje si čas navyše. Plní preventívnu úlohu, aby nevznikali poškodenia z preťaženia.
Ďalším obsahom TLS je usmerňovanie režimu dňa, životosprávy, výživy, pitného režimu a sexuálneho života. Dôležité sú úrazová zábrana a hygienický dohľad. V súčasnosti nemôžeme obísť ani dopingovú kontrolu.
Záverom považujem za dôležité zdôrazniť, že TLS je jednou z ciest ako skvalitniť a zvýšiť účinnosť tréningového procesu. Musí byť vykonávané sústavne, jednotnou metodikou, aby sa získané výsledky mohli porovnávať. Vysoko odborne môžu TLS v oddieloch vykonávať lekári na plný úväzok, ktorí poznajú fyziologické tréningové zásady (erudovaní telovýchovní lekári)!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.