o ukážky nasadzovaných technických zariadení spolu s ich krycími menami tak, ako boli v jednotlivých obdobiach používané. Ba nájdete tu aj dokumenty o ľuďoch, proti ktorým boli nasadzované.
Napríklad fotografie z bytu Zdenka Mlynářa, ktorý za kurióznych okolností odhalil nainštalované "ploštice". "Prevŕtali sa k nemu cez susedný byt pod zámienkou, že opravujú telefón. Ten potom začal ako na potvoru zlostiť, nuž milá pani pozvala pána Mlynářa, aby sa jej na to pozrel. Našiel tam podozrivý drôtik, ktorý ho priviedol až do jeho vlastného bytu. O svojom objave napísal list súdruhovi ministrovi vnútra Obzinovi. Celé sa to však zahralo do stratena," porozprával nám Rudolf Sedláček, riaditeľ Českého centra, ktoré sa spolupodieľalo na výstave. Pripravil ju okrem toho aj pražský Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu v spolupráci s Múzeom polície ČR, archívom Ministerstva vnútra ČR a Národným technickým múzeom v Prahe.
Medzi vskutku unikátne kusy patria napríklad kamery nainštalované v aktovkách, alebo dokonca v dámskej kabelke i niekoľko malých odpočúvacích zariadení. Pozoruhodná je vyvolávacia skrinka na mikrofilmy. K praktikám ŠTB patrilo hlavne porušovanie poštového
a listového tajomstva, domovej a osobnej slobody, vydieranie a zneužívanie technických prostriedkov. Výborne to vystihol Karel Kachyňa vo filme Ucho s Radkom Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou v hlavných úlohách.
Výstavu organizátori venovali všetkým obetiam komunistického režimu obvineným za pomoci operatívnej techniky. V rámci expozície je voľne k dispozícii kniha D. Povolného Operatívna technika v rukou StB a filmový dokument o zločinoch komunizmu. Navštíviť expozíciu v Technickom múzeu môžete až do 8. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.