okrem ustanovení o právnej subjektivite fakúlt v rámci jednotlivých univerzít a vysokých škôl veľa priestoru v diskusiách venuje hamletovskej otázke "Byť, či nebyť", ktorá však v prípade slovenského vysokoškolského zákona znie: "Spoplatniť, či nespoplatniť štúdium", a ak áno, podľa akého kľúča? O tejto problematike už na stránkach slovenských periodík bolo napísané nemálo. Je to téma, ktorá niektorým pozorovateľom musí pripomínať nekonečný príbeh. My sa však tentokrát zameriame na potešujúcejšiu legislatívnu úpravu z "dielne" ministerstva školstva. Je ňou zvyšovanie sociálnych štipendií pre študentov študujúcich na slovenských vysokých školách a univerzitách. Nejedná sa síce o sumy, ktoré budú znamenať pre študentov vysokých škôl zásadné zvýšenie životného štandardu, ale to asi v prípade sociálnych štipendií ani nie je možné.
Asi najpodstatnejšou zmenou, oproti v súčasnosti platnej novele s dobou platnosti od 1. januára 2001 až do 1. marca 2002, bude nárast počtu eventuálnych žiadateľov o poskytovanie sociálneho štipendia. Tento stav by mal byť zabezpečený vďaka ústretovému kroku zo strany slovenskej vlády. Tá totiž navýšila prostriedky vo fonde slúžiacom na vyplácanie sociálnych štipendií o 55 miliónov slovenských korún, čo je nárast o 82%. A tak sa pôvodné rezervy 45 miliónov zvýšili na rovných 100 miliónov slovenských korún. To samozrejme bude mať za následok zvýšenie mesačnej čiastky poskytnutej pre jednotlivých žiadateľov o sociálne štipendium, ako aj zvýšenie počtu žiadateľov. Dôvodom je zvýšenie hornej hranice príjmu na jedného člena domácnosti. Na základe toho môžeme povedať, že od marca 2002 dôjde k zvýšeniu sociálneho štipendia v priemere o 800 korún. Najvyššia poskytovaná čiastka v prípade najnižšej príjmovej skupiny využívajúcej sociálne štipendium bude 2300 korún na mesiac. Malo by ísť o osoby s príjmom na jedného člena rodiny vo výške do 2200 korún. Druhou kategóriou sú osoby do 3200 korún, u ktorých by sociálne štipendium malo byť vo výške 1300 korún na mesiac. Tretiu skupinu tvoria osoby s príjmom na jednu osobu do výšky 3700 korún, u ktorých je sociálne štipendium vo výške 800 korún. "Ukrivdení" o 200 korún na mesiac budú tí, ktorých miesto bydliska sa zhoduje aj s mestom, v ktorom študujú. Podľa v súčasnosti platnej novely je pre príjmovú skupinu do 2000 korún na osobu a mesiac poskytovaná čiastka 1500 korún. Pre príjmovú skupinu od 2000 2500 korún je to 1000 korún a pre skupinu do 3000 korún je to 500 korún na mesiac a osobu. K iným radikálnejším zmenám v prípade novelizácie vyhlášky ministerstva o sociálnych štipendiách nedošlo, ale stojí za to spomenúť, aspoň okrajovo, pár zásadných vecí z tejto vyhlášky, ktoré žiadateľom o sociálne štipendium môžu ušetriť čas a prípadne aj zbytočnú námahu. Sociálne štipendium sa poskytuje zväčša od začiatku školského roku. Samozrejme, že oň môžete požiadať aj v súčasnosti (z dôvodu zmeny podmienok). Platí tu zásada, že vám bude poskytnuté od prvého dňa mesiaca, v ktorom podáte žiadosť, ak spĺňate podmienky na jeho poskytnutie. Štipendium sa poskytuje najviac na 11 mesiacov počas jedného kalendárneho roka. Ak nastali nejaké zmeny, študent je do ôsmych dní povinný ich nahlásiť. Ak sa zistí neoprávnené prijímanie peňažnej dávky, ste povinný ju vrátiť. Štipendium sa neposkytuje študentom, ktorí opakujú ročník. Ak poberateľ sociálneho štipendia opakuje so súhlasom dekana fakulty štátnu skúšku, štipendium dostáva do 31.8. daného roku, v ktorom mal štúdium ukončiť. Štipendium možno poskytnúť študentom, ktorí si na študijnom oddelení fakulty, na ktorej študujú podajú žiadosť a doloženými dokladmi dokážu, že sú oprávnení sociálne štipendium poberať.
Podľa informácii Ministerstva školstva, telovýchovy a športu je počet súčasných poberateľov sociálnych štipendií asi 4% z celkového počtu študentov vysokých škôl študujúcich v dennej forme. Toto percento by sa však v marci malo zvýšiť z dôvodu väčšieho záberu študentov, ktorí budú mať na štipendium nárok. Takže, ak sa aj vy domnievate, že by ste mohli byť potenciálnym poberateľom sociálneho štipendia, neváhajte a "zabehnite si" na študijné oddelenie svojej fakulty. Veď za opýtanie a prevzatie formulára nič nedáte a pár koruniek na prilepšenie každý mesiac stojí za trochu námahy. Je taký študent, ktorý by mohol povedať, že ma dostatok peňazí?
Autor: Peter Wolský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.