kolenách. Fabrika prešla pod kompetenciu Ministerstva zdravotníctva SR a vo verejnosti začal rezonovať pojem konkurz. V januári tohto roku sa situácia zmenila, keď vláda uvoľnila finančný balík na oživenie výroby. Všetkých 454 zamestnancov sa vrátilo do podniku a rozbehla sa výroba.
Ako sa situácia vyvíja v polovici februára a či od rezortného ministerstva dostali nejaký časový limit na rozbehnutie výroby do vyhlásenia konkurzu, na to sme sa opýtali riaditeľa Imuny Petra Schvalba. "Všetky ďalšie kroky časovej následnosti budeme v dohľadnom čase konzultovať s ministrom zdravotníctva Romanom Kováčom. Postavili sme sa na nohy a výroba ide naplno. Vyrábame celý doterajší sortiment. Z hľadiska odbytu zrejme budú hrať prím infúzne roztoky, tablety a živné pôdy," povedal nám a dodal, že 25 percent celkovej produkcie poputuje na český trh, zvyšok na domáci. Podľa jeho slov odberatelia prejavili záujem, ale všetko bude závisieť od návratnosti investovaných prostriedkov. Keďže poznáme platobnú schopnosť slovenských odberateľov, vývoj v rámci obratu je v tejto chvíli nevyspytateľný.
Zaujímalo nás, s akým balíkom prostriedkov tento rok začínali, presnejšie koľko vláda SR uvoľnila. Na túto otázku však odmietol odpovedať s argumentáciou, že ide o obchodné tajomstvo. Netajil však, že to nebol osobitný balík, ale splatenie záväzkov nemocníc voči Imune za uplynulé obdobia. Tie boli určené výhradne na rozbehnutie výroby. "Tá by už mala byť kontinuálne rozbehnutá, teda podnik by sa už nemal dostať do situácie, že by nemal na výrobu a zamestnanci by opäť dostávali len 60 percent mzdy. Momentálne ide výroba na 15 miliónov mesačne a mohla by ísť aj na vyššie objemy," uviedol. Hoci dodávka ich výrobkov na slovenské a české trhy sa na istý čas prerušila, manažment sa spolieha na bezproblémový odbyt. Ako zdôraznil riaditeľ P. Schvalb, platobná schopnosť českých partnerov je zatiaľ veľmi dobrá.
Zaujímalo nás tiež, ako novú situáciu vníma odborový predák Imuny Štefan Vaško, ktorý vlani inicioval niekoľko pokusov zmeniť postavenie zamestnancov protestmi aj požiadavkami na adresu predsedu vlády Mikuláša Dzurindu v súvislosti s krokmi na záchranu fabriky. "Ľudia sú spokojní, pracujú naplno, fabrika žije. Viac by nás uspokojilo, keby vláda našla prostriedky na oddlženie fabriky a nemuseli by sme sa báť, čo prinesie konkurz. Pri príchode správcu je tu určité riziko a nikto z nás netuší, čo nám budúcnosť prinesie," odpovedal nám stručne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.