prípade ide o zamestnanca nemocnice, neorientuje sa na zhromažďovanie chorobných, ale o počítačových vírusov. "Nedajú sa síce uchopiť do ruky, poťažkať, ale aj tak ma toto hoby drží už vyše šesť rokov. Za ten čas som dal dohromady zbierku asi desaťtisíc rôznych vírusov aj ich mutácií. Najprv som "nakazené" diskety pribíjal na stenu, ale dnes ich už nevystavujem," tvrdí o svojej zbierke operátor výpočtového strediska Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Poprade Peter Krížovský.
Podľa neho, prvé "naozajstné" vírusy sa objavili v počítačoch okolo roku 1994. Niektoré sa síce vyskytli už aj predtým, ale zďaleka ešte neboli také rafinované, ako tie modernejšie. Nehovoriac o tých dnešných, ktoré sa rozosielajú sami na všetky internetové adresy, ktoré má držiteľ počítača v adresári. Napriek tomu, že pred niekoľkými rokmi sa ešte vírusy nemutovali do toľkých podkmeňov ako teraz, už vtedy vznikla živná pôda pre firmy živiace sa výrobou antivírových programov.
"Prvé vírusy som si odložil preto, aby som na nich mohol vyskúšať vtedajšie antivirové programy. Zaujímalo ma, či ich dokážu objaviť, chytiť, eliminovať. Skladoval som ich na disketách, ale aj na CD-romoch. Neskôr som na internete objavil viacero špecializovaných archívov, odkiaľ som si vírusy po stovkách posťahoval do počítača," uviedol ďalej a dodal, že svoju vírusovú databázu má obzvlášť dobre zabezpečenú. U tých, ktoré si drží vo vlastnom počítači, radšej zmenil koncovku súborov. Vie totiž, že tak ako sa dajú použiť na testovanie antivirových programov, veľmi jednoducho sa dajú tiež zneužiť.
V tejto súvislosti nás zaujímalo, ktorý zo "svojich" z vírusov považuje za najzaujímavejší. Napokon sa prejavil ako patriot a vybral tzv. Košický mor - Onehalf, kódujúci disk počítača, ale odzadu, čiže od voľných pamäťových kapacít. Navyše, pri jeho likvidácii je potrebné najprv ho dekódovať a až potom odstrániť z PC.
Na druhej strane, práve pre elimináciu nežiadúcich vplyvov zvonku vniklo počas ostatných niekoľkých rokov viacero dnes už renomovaných firiem vyrábajúcich antivirové programy. Ktoré z nich si mladý Popradčan cení najviac? "Najlepší matematici tradične pochádzajú z Ruska. Osobne preferujem program AVP, ktorý síce neodstráni každý vírus, ale bezpochyby je schopný každý minimálne identifikovať," tvrdí P. Krížovský.
Zaujímali sme sa tiež, či ho nejaký vírus prekabátil natoľko, že mu zahltil a prípadne poškodil počítač. "Najnebezpečnejšie sú Trójske kone, ktoré sa aktivizujú a spúšťajú samé. Vtedy je pomerne veľká šanca, že užívateľ PC si ich všimne až vtedy, keď už je neskoro. Mne sa to stalo pred rokmi s vírusom Red book, ktorý síce nie je Trójsky kôň, ale vtedy ma zaskočil. Občas sa ešte objavuje aj teraz," uviedol ďalej a dodal, že denne sa mu niekoľko vírusov dostáva do počítača cez internet. Za najkritickejší označil prvý februárový víkend, kedy ich bolo viac ako dvadsať.
A čo poradí užívateľom, ktorí sa obávajú narušenia chodu svojich PC zvonku? "Ľudia vo všeobecnosti málo dbajú na prevenciu, a len málokedy si na nový počítač nainštalujú aj antivírusový program. Používanie počítača s prístupom na internet bez účinného antivirusoveho programu, vedie skôr, či neskôr k jeho nakazeniu. V žiadnom prípade by tiež nemali neotvárať internetovú poštu od neznámeho odosielateľa s priloženými súbormi. A nemali by to urobiť ani vtedy, ak by im dobrodinec sľuboval ukázať najnovšie akty Pamely Anderson," povedal nám na záver najväčší zberateľ počítačových vírusov minimálne pod Tatrami ak nie na celom Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.