Mgr. Štefan Roda, Štátny zdravotný ústav Rožňava
Enviromentálna epidemiológia sa zaoberá štúdiom účinkov fyzikálnych, chemických a biologických faktorov vonkajšieho prostredia na ľudské zdravie.
Podľa študovanej populácie môžeme osobitne vyčleniť pracovnú epidemiológiu cielene zameranú na štúdium vplyvov pracovných podmienok na zdravie pracovníkov. Na Slovensku, podobne ako vo väčšine vyspelých štátov, sa za posledných 10 až 20 rokov nahromadilo veľa údajov z tejto oblasti, ktoré v súčasnosti ponúkajú možnosť nových nadväzujúcich štúdií. Väčšina epidemiologických štúdií sa zameriava na spoznanie príčinných súvislostí kvalitatívnych a kvantitatívnych vzťahov s primárnym cieľom získať nové poznatky pre účinnú prevenciu poškodení zdravia.
Súčasný "boom" genetických poznatkov, možnosti zistenia vnímavosti jednotlivcov na rôzne agens z prostredia, multicentrické medzinárodné štúdie, nové počítačové štatistické možnosti sú výzvou aj pre pracovníkov štátnych zdravotných ústavov. Aj Štátny zdravotný ústav v Rožňave prostredníctvom Štátneho zdravotného ústavu v Banskej Bystrici sa chopil tejto výzvy a začal spoluprácu s I.A.R.C (medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny) v Lyone v rámci medzinárodnej epidemiologickej štúdie vplyvu dieselových exhalátov na zdravie ľudí.
Pre odhad rizika práce v podzemných priestoroch magnezitových baní v Jelšave sa realizuje epidemiologická štúdia s časťou retrospektívnou i prospektívnou s cieľom hodnotenia korelácie medzi škodlivými faktormi pracovného prostredia a vybranými ochoreniami a sledovania priameho dopadu dlhodobo vykonávanej práce v podzemí vo vybranej kohorte pracovníkov. Takéto štúdie pozostávajú od popisu výskytu rizikových faktorov, cez štúdiu prípadov a kontrol zameranej na možné kauzálne príčiny rakoviny pľúc v pracovnom i životnom prostredí, individuálne rizikové faktory včítane geneticky podmieneného polymorfizmu enzýmov, až po novoplánované kohortové štúdie pracovníkov u ktorých napríklad boli v minulosti analyzované chromozómové aberácie ako nepriamy biologický expozičný test. Okrem kladnej stránky možností realizácie epidemiologických štúdií sú tu aj otázniky týkajúce sa komplikujúcich momentov a to v komplexnosti a dostupnosti údajov, spolupráca s ďalšími zdravotníckymi a nezdravotníckymi inštitúciami, ochrana osobných údajov a ďalšie etické hľadiská. Príprava a realizácia štúdií si vyžaduje nové "pracovné koalície", rôzne súhlasy a povolenia na využitie už existujúcich a na tvorbu nových údajov.
Napriek týmto negatívnym momentom enviromentálna stratégia si vyžaduje nutnosť tvorby efektívnych predpokladov pre realizáciu enviromentálnych štúdií, ak chceme chrániť a zlepšovať zdravie obyvateľov.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.