regiónu. Slovenská kancelária nadácie sídli v Košiciach, poskytuje finančnú a technickú pomoc občianskym iniciatívam a podporuje aktivity v rámci Košického a Prešovského kraja, ktoré boli zahrnuté do Karpatského Euroregiónu.
Ako mimovládne organizácie na východe Slovenska využívali pomoc nadácie za šesť rokov jej existencie. Sú schopné využiť jej podporu v dostatočnom množstve? Vedia pripravovať kvalitné projekty, ktoré sú dostatočne priechodné aj v nadačnej grantovej komisii?
Na začiatku existencie, v rokoch 1995 a 1996, boli na prípravu projektov najlepšie pripravené environmentálne mimovládne organizácie, ktoré už mali za sebou nejaké kampane a najmä boli slušne materiálne vybavené prostredníctvom partnerských organizácií v zahraničí. Keď potom prišla éra nadácií, ktoré poskytovali granty, boli o krok vpredu. V tom čase sme mali veľmi málo projektov od samospráv, čo pripisujem vtedajšej politickej situácii. Bývalá vláda neuznávala Karpatský Euroregión a starostovia sa báli. Argumentovali, že ak získajú peniaze od nás, nedostanú žiadne zo štátneho rozpočtu. Akonáhle došlo k politickej zmene a plnohodnotnému uznaniu Euroregiónu, samosprávy sa zaktivizovali - najviac v roku 1999. V súčasnosti nás o granty žiadajú hlavne regionálne ZMOS-y a prirodzené mikroregióny. Veľmi aktívne sú aj zabehnuté mimovládne organizácie. Musím uznať, že majú výborné nápady a ich projekty sú na vysokej úrovni. Žiaľ, u novovznikajúcich to tak nie je. Pravdepodobne nie sú dostatočne technicky vybavené alebo nemajú vyškolených ľudí. Je to škoda, lebo financie sú.
Je všeobecne známe, že finančné injekcie by potrebovali najmä malé obce, ktoré sú, ako sa hovorí na kraji sveta a teda aj na pokraji záujmu. Vedia o možnostiach, ktoré im dáva Karpatská nadácia? Využívajú to?
Žiaľ, v malom množstve. Je na škodu veci, že svoju pomoc musíme sústrediť najmä do miest, lebo obce nás o ňu zatiaľ vo väčšom nepožiadali. Súvisí to podľa mňa s obmedzenými možnosťami dostať sa k informáciám. Veď mnohé obce nemajú ani počítač, o internete ani nehovoriac. Preto chodíme do regiónov a prezentujeme im možnosti, odkiaľ získať granty. Príkladom je dnešné stretnutie. Iniciatíva však musí ísť aj z ich strany. Myslím, že mnohí starostovia očakávajú, že pomoc príde za nimi, ale má to byť naopak požiadať musia oni.
S akým balíkom na grantové programy každoročne hospodárite a odkiaľ ich získavate?
Na začiatku nám základný grant vo výške 4 milióny dolárov na obdobie piatich rokov poskytla Nadácia Charles Stewart Mott Found, ktorá jej dodnes naším hlavným donorom. Pravdaže, snažíme sa získať aj peniaze z iných zdrojov, ale 95 percent pochádza zo spomenutého fondu. Zhodnotenie minulého roka síce ešte nemáme, ale v roku 2000 sme mali k dispozícii balík vo výške asi 1,2 milióna dolárov. Nevyčerpané prostriedky neprepadajú, ale automaticky prechádzajú do ďalšieho roka.
Aké grantové programy sú aktuálne na tento rok? Pokiaľ samosprávy alebo mimovládne organizácie mienia požiadať o pomoc nadáciu, poskytnete im technickú pomoc aj pri príprave projektov? Existujú nejaké uzávierky na ich prijímanie?
V nadácii máme niekoľko programov a myslím, že každý projekt sa dá napasovať na niektorý z nich. Vo väčšine z nich možno čerpať granty do výšky štyri až päťtisíc dolárov. Najviac, 80-tisíc eur možno získať z programu Komplexného rozvoja vidieckych oblastí, kde je podmienkou cezhraničná spolupráca a je aktuálny najmä pre mikroregióny na hraniciach štátov. Záujemcovia nás môžu navštíviť v košickej kancelárii, ale musia sa vopred ohlásiť na telefónnom čísle 055/ 622 1150. Konzultácie aj potrebné materiály k programom sú bezplatné. Takisto im môžeme poskytnúť poradenstvo pri príprave projektov, čo je tiež zadarmo. Projekty prijímame počas celého roka a nie sú na ne nijaké uzávierky. Časový harmonogram prideľovania grantov prispôsobujeme začiatku realizácie jednotlivých projektov. Pokiaľ ide o tento rok, máme už vybratých 26 najlepších do grantovej komisie, ktorá o nich rozhodne začiatkom marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.