suchej trávy. V Rožňavskom okrese zasahovali požiarnici kvôli tomu trikrát. Dva požiare hasili pri benzínovom čerpadle Avanti, jeden v obci Jablonov nad Turňou.
"Pri benzínke sme požiar ledva uhasili a o pár minút sme absolvovali druhý výjazd na to isté miesto. Ľudia sú nepoučiteľní a zrejme im nie sú varovaním ani smrteľné prípady z minulosti," povedal veliteľ Jednotky Zboru požiarnej ochrany v Rožňave Zoltán Šalamon.
Pred štyrmi rokmi zaznamenali úmrtie dôchodcu v dôsledku vypaľovania trávy v Jablonove nad Turňou. "O týždeň som tadiaľ prechádzal a blízko miesta tragédie vypaľovala trávu staršia pani. Keď som jej to kázal uhasiť povedala, že dá na oheň pozor. To si myslel aj dôchodca, ktorý sa upálil."
Dokazovanie vinníkov je podľa požiarnikov obtiažne, dokonca nemožné. Niektorí trávu zapália a odídu, iní na mieste činu tvrdia, že oheň len hasia. Vyriešenie prípadov sa neraz posúva o dva, tri roky. Požiarnici si spomínajú na vypaľovanie v obci Kružná. "Hliadka požiar uhasila a len čo sa s ťažkou technikou dostala na okraj obce, spoza vrchov zase vychádzal dym. Keď sa tam požiarnici vrátili, okolo horiacej trávy stálo množstvo ľudí a len neveriacky krútili hlavami nad tým, kto to mohol zapáliť."
Zo skúseností hasičov vyplýva, že na jednoznačné dokázanie vypaľovania trávy je potrebná prítomnosť aspoň dvoch požiarnikov a vinníka, ktorého musia prichytiť priamo pri zakladaní ohňa. Požiarnici však majú vytipované miesta, kde bude suchá tráva pravdepodobne horieť. "Ak niekto nepokosil na jeseň, s určitosťou vieme, že bude vypaľovať na jar," skonštatoval Z. Šalamon.
V snahe zabrániť opakovaným výjazdom požiarnici neraz strážia horiacu trávu, až kým nedohorí. Stáva sa tak na územiach, kde nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo. Vrchný inšpektor Požiarnej ochrany v Revúcej Štefan Nikolovič totiž s kolegami zaznamenáva vypaľovanie i v blízkosti hospodárskych budov. "Počas uplynulého víkendu sme zasahovali päťkrát. Celkovo sme za sedem dní uhasili sedem požiarov." V Revúckom okrese tak vznikla vyše 10-tisícová škoda, včasným zásahom však hasiči uchránili majetok vo vyše miliónovej hodnote. Podľa Š. Nikoloviča je vypaľovanie výsledkom nezodpovedného prístupu ľudí. Najpočetnejšiu skupinu tvoria požiare na pastvinách, záhumienkoch a neobrobených plochách.
Zakázané je nielen vypaľovanie suchých porastov, ale aj zakladanie ohňa na otvorených priestranstvách a fajčenie na miestach so zvýšeným požiarnym nebezpečenstvom. Požiarnici budú v nasledujúcich dňoch hliadkovať v teréne a pri porušení zákazov môžu vyrúbiť až 10-tisícovú pokutu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.