a Lysej Poľane. Títo pacienti boli vzhľadom na spôsob financovania rýchlej zdravotníckej pomoci lukratívni pre obe zdravotnícke zariadnia. Od nového roku sa situácia zmenila. Kapitácia na jedného pacienta klesla z 12 na sedem korún. Na druhej strane, vtedajších 18 korún na kilometer, ktoré sa pôvodne vyplácali len pri jazdách dlhších ako 50 kilometrov, teraz budú patriť nemocniciam za každý odjazdený kilometer. Napriek novému cenovému opatreniu teda bonita pacientov žijúcich čo najďalej od zdravotníckych zariadení neklesla, skôr naopak.
Ako sa spomenuté opatrenie premietlo do praxe, pokúsili sme sa zistiť u primárov oddelení rýchlej zdravotníckej pomci. Tu sme narazili na prvý problém. Právo na informovanie tlače si osobujú len riaditelia nemocníc.
"Zatiaľ sme financovaní po starom. Dostávame zálohy rovnako ako vlani a z toho musíme vystačiť aj na financovanie rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP). Samozrejme, urobíme si analýzu uplatnenia nového cenového opatrenia v praxi. Jej výsledky sa však premietnu do konkrétnych opatrení najskôr až v druhom štvrťroku tohoto roku," povedala nám riaditeľka NsP v Kežmarku MUDr. Eleonóra Kovalčíková. Podľa nej, akčný rádius troch miestnych sanitiek RZP slúžiacich približne 60-tisícom obvateľov, je približne 60 kilometrov. Medzi najvzdialenejšie obce patria tie, ktoré sa nachádzajú v Zamagurí.
Prvý konkrétny poznatok sa nám podarilo dešifrovať v odpovedi riaditeľa popradskej NsP na naše otázky. "V novom cenovom opatrení sa znížila paušálna mesačná cena výkonov RZP na jedného poistenca na sedem korún. To samozrejme neodráža skutočné náklady, pretože tie sú podstatne vyššie," konštatoval pre náš denník MUDr. Štefan Vojtaššák. Podľa neho, nemocnica je v súčasnosti nedofinancovaná a zdravotnú starostlivosť dokáže zabezpečovať len vďaka tomu, že sa neustále zadlžuje. "Keďže dostávame na všetko stále len jeden balík peňazí, musíme so zdravotnými poisťovňami intenzívne rokovať o nových zmluvách a nových vyplatených finančných objemoch," uviedol ďalej riaditeľ popradskej nemocnice, ktorý má pri stotisícovej spádovej oblasti k dispozícii len dve vozidlá RZP.
Málo optimizmu sme zaregistrovali aj v okrese Stará Ľubovňa. "Prospektívny rozpočet nám napriek početným prísľubom umožňuje kalkulovať približne len s takým objemom peňazí, aký sme mali aj vlani. Hoci sme ešte nevypracovali analýzu nového cenového opatrenia týkajúceho sa financovania RZP, je nám jasné, že si nepomôžeme ani prílišným naháňaním kilometrov. Je totiž zrejmé, že to, čo by sme zarobili na vzdialenostiach, by sme si museli zaplatiť z iného, ale rovnako nášho vlastného vrecka," tvrdí riaditeľ NsP v Starej Ľubovni MUDr. Jozef Karaš. Navyše, dvojica miestnych sanitiek má v 30-tisícovej spádovej oblasti nanajvýš 25-kilometový akčný rádius.
Nedostatok optimizmu v jeho slovách podčiarkuje aj skutočnosť, že niekoľko ostatných mesiacov hrozí nemocnici odpojenie od energií ako aj exekúcie za neuhrádzanie starých dlhov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.