Zatiaľ je do nelegálneho obchodovania s bytmi namočený len bývalý zamestnanec Okresného stavebného bytového družstva (OSBD) Košiceokolie v Moldave nad Bodvou František Miklóš. A práve on nám prezradil, aké machinácie s bytmi sa v meste robili.
"Na bytovom družstve som pracoval na dohodu od roku 1999 do konca uplynulého roku. Robil som rôzne práce. Keď bolo treba, tak som robil osobného šoféra a tiež som doručoval občanom rôzne oznámenia z bytového družstva." Podľa slov F. Miklóša, postupne si získal dôveru predsedu OSBD Ondreja Karaffu a s jeho vedomím, osobne vybavoval aj neplatičov. "Nosil som im výzvy na úhradu nedoplatkov a tých najväčších som sa snažil presvedčiť, aby keď nezaplatia, byt uvoľnili bez nároku na náhradné ubytovanie. Čiže, aby riešili svoju bytovú otázku, tým že sa presťahujú k rodine. To som mohol robiť len tak, že mi predseda vždy povedal pozadie dotyčného neplatiča a formou istého nátlaku, sa nám podarilo týmto spôsobom neplatičov vysťahovať."
Byty po neplatičoch, ostávali v majetku bytového družstva a kto takýto byt získa, malo rozhodnúť predstavenstvo. Samozrejme budúci užívateľ bytu, musel najprv zaplatiť nedoplatok, byť členom družstva a spĺňať všetky náležitosti potrebné na získanie bytu. Napriek takto stanoveným pravidlám, dôverčiví žiadatelia sa nechali nachytať.
"Robilo sa to tak, že sme navrhli žiadateľovi sumu za byt napríklad 200-tisíc korún. Z tejto čiastky mohlo byť dlžná suma 60-tisíc a zvyšok, čiže 140-tisíc už išlo do vrecka mne a predsedovi v pomere 80 percent pre predsedu a 20 percent pre mňa. Samozrejme, príjmový doklad na tých 140-tisíc som žiadateľovi na oko vystavil, ale tie sme nikde na OSBD neevidovali. Oficiálna sumu, čiže zaplatený nedoplatok už potom išiel legálne cez pokladňu."
Týmto spôsobom sa podarilo získať od občanov 460-tisíc korún na takýchto nelegálnych províziách. Za dva byty zaplatili naivní občania po 180-tisíc korún a za tretí stotisíc korún. Plus samozrejme nedoplatky na nájomnom. Tie už, ale legálne na OSBD. Spokojné boli obe strany, až do prvého mesiaca v tomto roku, kedy sa celá kauza prevalila.
"Žiadateľom, ktorí nám zaplatili, bolo sľúbené, že byty dostanú do konca januára. Lenže ja som v januári odcestoval do Izraela, a tí ľudia sa zľakli, že z bytov nebude nič. Preto som sa urýchlene už 21. januára vrátil späť, ale traja poškodení žiadatelia už dali na moju osobu podnet na trestné stíhanie. Na polícii som bol vyšetrovaný a priznal som zodpovednosť za svoje konanie. Som ochotný, škodu občanom vyplatiť, ale nie celú. Nikdy by som to predsa nemohol urobiť, keby s tým nesúhlasil predseda. A ten si z celej provízie, vždy nechal 80 percent, čiže to činí 368-tisíc Sk.. Žiaľ, o tejto dohode nemám písomne dôkazy a predseda všetko zaprel. Pôvodne sa chcel dohodnúť, že tieto sľúbené byty zrealizuje, ale keď sa všetko prevalilo, dal ruky od celej veci preč. Aj z toho dôvodu, že v apríli sú nové voľby za predsedu OSBD."
F. Miklóš, uznáva svoj podiel viny, ale ako nám povedal, nechce byť v podvodoch namočený len sám, pretože tomu podľa jeho slov nebolo tak. Preto sa celý prípad rozhodol medializovať.
O vyjadrenie sme požiadali aj predsedu OSBD Ondreja Karaffu, ktorý, ako sme aj očakávali, svoju účasť na bytových podvodoch zaprel. "Je to podľa mňa zinscenovaná hra. Blížia sa voľby a ja som už vo funkcii tri volebné obdobia. Mnohým sa to nepáči, tak ma chcú zdiskreditovať. F. Miklóš bol u nás na výpomoc. Ako údržbár, šofér a roznášal rôzne tlačivá. V našom OSBD sme mali v minulom roku slušné výsledky, čo sa týka vymáhania nedoplatkov. Vymohli sme 3 milióny 100 tisíc korún. Kým na začiatku uplynulého roku sme mali nedoplatky vo výške 3 milióny 600 tisíc Sk, na konci to bolo 3 milióny 100 tisíc Sk. Treba si však uvedomiť, že mesačný nárast nedoplatkov je 200 tisíc Sk."
Predseda nám však potvrdil, že sumu až 2 milióny korún nedoplatkov, vymohol pre OSBD práve F. Miklóš.
Všetky obvinenia aj s 80 percentnou províziou, však razantne odmieta. "Nemôžme predsa sľúbiť niekomu byt, keď o ňom rozhoduje predstavenstvo. Žiadny logicky mysliaci človek, by takýto sľub nedal. Ďalšia vec, byt po neplatičoch môže občan dostať až vtedy, ak skončia všetky súdne procesy a exekúcie. Po vyčerpaní súdnych rozhodnutí, o ktorých rozhodovalo predstavenstvo už nebolo možné, ani teoreticky uvažovať o tom, že by sme byty prideľovali."
Argumentácia O. Karaffu sa zdá logická, ale ako sám povedal Moldava nad Bodvou je malé mesto. Podľa doterajších skúsenosti, však práve v malom meste má korupcia zelenú. Či je však v podvodoch s bytmi zapletený aj predseda, to musí prešetriť až vyšetrovateľ.
Ako sme sa dozvedeli na Okresnom úrade vyšetrovania Košiceokolie, celý prípad je v štádiu vyšetrovania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.