lekárov, ktorí predpisovali najviac liekov, patrí praktickej lekárke pre dospelých Márii Jakubčíkovej zo Žiliny s liekmi za 8 miliónov 200 tisíc korún. Minister zdravotníctva SR Roman Kováč na včerajšej tlačovej besede konštatoval, že údaje má zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a postupne zverejní 50 lekárov s najväčšou preskripciou. Revízni lekári z uvedenej poisťovne zistili aj rôzne chyby pri predpisovaní liekov, preto uvedených lekárov poisťovňa sankcionovala.
Podľa slov Kováča ministerstvo oznámilo prezidentovi Slovenskej lekárskej komory Jánovi Gajdošíkovi mená lekárov s najväčšou preskripciou a požiadalo ho o posúdenie, či si ich odborná úroveň nevyžaduje preskúšanie. Ak sa SLK ujme funkcie vyplývajúcej jej zo zákona, potom Slovenská postgraduálna akadémia medicíny by uvedených lekárov preskúšala.
Kováč poukázal na to, že v zozname mien sa neopakujú odborné zamerania. V prvej desiatke sú diabetológ, praktický lekár, psychiater, reumatológ, imunológ, urológ, neurológ, onkológ, lekár pre ušné a krčné ochorenia a gynekológ.
Najčastejšími chybami, ktoré sa pri predpisovaní liekov vyskytli, bola neracionálna terapia, ďalej predpisovanie bez existujúcej zdravotnej dokumentácie, nerešpektovanie indikácií, pre ktoré bol liek registrovaný na Slovensku, ako aj nerešpektovanie indikačných obmedzení. Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti zisťuje, na akých zahraničných kongresoch a ktorých farmaceutických firiem sa uvedení lekári zúčastnili.
Podľa Kováča v Českej republike podľa počtu obyvateľov a menového kurzu v roku 2000 vydali zdravotné poisťovne menej na lieky ako zdravotné poisťovne na Slovensku. Nižšia preskripcia v Čechách vychádza z uzavretej zmluvy medzi zdravotnými poisťovňami a lekármi, konštatoval minister. V Čechách totiž platí, že po prekročení celoštátneho limitu musí polovicu finančných zdrojov zaplatiť lekár. Aj v Nemecku je stanovený štátny limit a lekár zaplatí všetky lieky, ktoré predpísal nad limit.
Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti hľadá podobný model zákonného obmedzenia preskripcie liekov, ako je v Maďarsku, aby sa zabezpečili finančné zdroje na poskytovanie ostatnej zdravotnej starostlivosti.
Súhlas na zverejnenie mien získalo MZ SR od Pavla Husára, vládneho splnomocnenca na ochranu osobných údajov. Okrem toho u spomínaných lekárov urobili kontrolu revízni lekári VšZP.
VšZP: Poisťovňa postupuje štandardne
Voči desiatim lekárom s najväčšou preskripciou, ktorých mená včera zverejnil minister zdravotníctva SR Roman Kováč, postupovala Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) štandardným spôsobom v rámci zákona. Uviedol to včera riaditeľ VšZP Eduard Kováč. Vysvetlil, že ak sa zistia nedostatky, upozornia kontrolovaných lekárov na chyby a žiadajú nápravu. "Keď sa opäť dokáže nadmerné predpisovanie liekov, ktoré lekár nemôže medicínsky preukázať, dostane finančnú sankciu. Ide o bežný postup, ak poisťovňa utrpí preukázateľnú škodu." Avšak legislatívne možnosti poisťovne sú podľa neho slabé. Zdôraznil, že "treba zaviesť medicínske limity na predpisovanie liekov".
Spomínaní lekári, ktorých VšZP sledovala ešte pred rokom 2000, neúmerne predpisovali lieky v porovnaní s jednotlivými odbornosťami, slovenským a regionálnym priemerom, konštatoval E. Kováč. "Občania majú právo byť informovaní o nakladaní s financiami poisťovne, keďže ide o verejné zdroje," zdôraznil.
SLK nedostala informáciu
Slovenská lekárska komora (SLK) podľa slov jej prezidenta Jána Gajdošíka nemá zatiaľ oficiálne stanovisko z Ministerstva zdravotníctva SR o lekároch, ktorí predpisujú lieky v nadmerných množstvách. Reagoval tak na včerajšie vyhlásenie ministra zdravotníctva SR Romana Kováča, že požiadal SLK o posúdenie, či odborná úroveň lekárov, ktorí neúmerne predpisujú lieky, nevyžaduje preskúšanie.
Gajdošík pre TASR uviedol, že SLK nemá zo zákona kompetencie, ktoré by mohla uplatniť voči niekomu, ak nemá relevantné podklady na rozhodovanie. Poukázal na to, že návrh zákona o SLK je v súčasnosti v parlamente. "Paradoxne tí, ktorí požadujú represívne opatrenie voči svojim členom, nechcú komore tieto kompetencie v návrhu zákona priznať."
Konštatoval ďalej, že "údaje zverejnené ministrom sú len hrubé kvantitatívne ukazovatele, ktoré neznamenajú nič odborné". SLK tri roky pracovala na audite racionálnosti farmakoterapie, ktorý predložila Ministerstvu zdravotníctva SR a zdravotným poisťovniam. Ten by mal jednoznačne definovať, čo je liečba racionálna, neracionálna a jej kvalita.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.