Mojmír STAŠKO, Salt Lake City
No, aby Slovák niekde prišiel a nevypil! Čo však Slovák, zoberte si Rusov, tí mali z olympiády v Salt Lake City a tunajšej prohibície doslova traumu. Ako sa však vraví, žiadna kaša nie je taká horúca, ako sa navarí. A tak sme priamo v Salt Lake City a Utahu trochu zmapovali možnosti, ktoré sa v tomto smere tým, ktorí k Soľnému jazeru prišli nielen športovať či povzbudzovať, ale i oslavovať úspechy, či v slovenskom prípade, neúspechy na športoviskách, v dejisku ZOH 2002 rysujú.
Ako všade na území USA, aj v štáte Utah, teda i v samotnom Salt Lake City, je možné kúpiť alkohol v špecializovaných obchodoch. Pravda, na rozdiel od množstva reklamných vektorov, presne smerujúcich k iným pozoruhodnostiam, vás k takýmto obchodom nemá kto nasmerovať a ich nájdenie je neraz otázkou náhody. V Utahu je vraj takýchto obchodov 37, čo je niekoľko stonásobne menšie číslo, ako v iných štátoch USA. Okrem toho je v Utahu ešte 97 menších obchodov, v ktorých je alkohol menšinovým žánrom. My sme však to šťastie nemali a z výpočtu 134 miest, kde sa dal zakúpiť alkohol, sme neobjavili ani jedno. V každom prípade, aj tu je potrebné myslieť na všemocné federálne zákony, tie hovoria jasnou rečou musíte mať 21 rokov, až tak môžete byť "užívateľom" alkoholu. Američania si váš passport pre istotu prekontrolujú, a tak sme boli i svedkom toho, ako prekontrolovali asi štyridsaťročného Slováka...
V Utahu si však môžete alkoholický drink dopriať i v reštauráciách, úplne všedných. Teda vo väčšine v nich, tie, v ktorých to nie je možné, vás na to upozorňujú viditeľným nápisom. Alkohol si však môžete dopriať len k jedlu, hovoríme pritom o niečom menšom ako štamperlík, podmienkou je opäť váš vek a čas po 12. hodine. Takúto licenciu má v Utahu asi 500 reštaurácií, čo tiež nie je práve najvyššie číslo.
Špecialitou Utahu sú "private clubs", súkromné kluby, kde si môžete dať pivo či whisky už od 10. hodiny. Výnimku tvoria nedele, americké sviatky a mormonské sviatky, vtedy sa čas presúva na 12. hodinu. Slovákov či Európanov mätie už nápis na dverách klubov, súkromný klub je súkromný klub, každý našinec si pod týmto názvom predstaví stálu a uzavretú spoločnosť. Ale pozor! Členstvo v klube si môžete zakúpiť, najčastejšie sa predáva dvojtýždenné, to stojí priemerne 5 USD. Majiteľ preukazu si môže do klubu zobrať päť hostí, on a jeho priatelia majú záruku, že si môžu objednať alkohol v takom množstve, aké hrdlo ráči. Celkový počet "private clubs" v Utahu je asi 500, väčšina z nich je v Salt Lake City, v Ogdene a Provo, teda priamo v centrách ZOH.
Výnimku tvoria i bary na letiskách, tu si môžete objednať drink už od 8. hodiny ráno. Neobjednáte si však, cena niečoho maličkého tekutého vás isto iste odradí.
V Utahu sú špecialitou i tzv. "night cellars", teda v doslovnom preklade nočné pivnice.V tých sa podáva pivo, pravda, to len do "výšky" 4 percent alkoholu. Mladiství sem nemajú žiaden prístup. V týchto pivniciach si môžete zariadiť i alkoholovú párty, tu už však trošku preháňame, párty s pivom, ktoré sa nedá piť, sa dá ťažko nejakou párty nazvať... Ak však veľmi chcete zakúpite si trojdňovú licenciu, bude vás to stáť cca 10 USD.
Úpne najľahšou možnosťou je doviezť si vlastný alkohol. Fľaša však musí byť uzavretá, musí mať ochrannú známku, jednoducho, musí byť evidentné, že fľaša ešte nebola otvorená a nemohli ste meniť jej obsah. Nám sa stalo, že sme si odpili ešte pred letom do Salt Lake City, dosiahli sme to, že nám fľašu vzali. "Je nebezpečná," vysvetlil nám prísny úradník predtým, ako litrovku whisky hodil do koša. Či je nebezpečné sklo alebo obsah fľaše, to sme sa už nedozvedeli. Ak by sme však mali plnú fľašu, mohli by sme sa s ňou obslúžiť i v ďalších špecializovaných reštauráciách. V tom prípade ju môžete v reštaurácii vypiť alebo sa dohodnúť s čašníkom. Ten vám za púoplatok fľašu odloží, takže pri budúcej návšteve môžete pokračovať v načatom...
Počas ZOH predsa len šéfstvo štátu Utah povolili jednu výnimku, jednotlivé výpravy či olympijské domy si so sebou mohli doviezť vlastný alkohol. V Slovenskom olympijskom dome sa tak čapuje pivo, podáva víno a sekt, v ruskom dome je to vodka...
Mormóna však s alkoholom ponúkať radšej netreba. Po prvé: viac vám ostane, po druhé, pozeral by sa na vás čudným pohľadom. Pravoverní mormón sa totiž nedotkne nielen alkoholu, ale ani cigarety, či nápojov s obsahom kofeínu. Káva a cola teda do nápojového lístka mormónov takisto nepatrí. Keďže Utah je štátom nezvyčajných paradoxov, môžete sa akurát zamýšľať nad tým, prečo k najväčším akcionárom Coca Coly a Pepsi Coly patrí Church of Jesus Christ of Latter Day Saints, teda práve Cirkev Ježiša Krista posledných dní alias mormónska cirkev.
Keď sme už načali cigarety, dodajme niečo i ku nim. Zapáliť si v Salt Lake City môžete, informácie o absolútnom zákaze boli trochu pritiahnuté za vlasy, rovnako ako nasledujúce informovácie o tom, že od všetkých budov môžete "dymiť" vo vzdialenosti 7, 62 metra. Fajčiar si môže zapáliť 25 stôp od budovy, čo je tých 7,62 metra, tento zákaz sa však týka budov oficiálnych inštitúcií (mormonské chrámy, súdy, tunajší Kapitol, banky...), pred bežným obchodom či reštauráciou sa pokuty báť nemusíte. Na WC, či už v lietadle alebo na inom "zakázanom" mieste, to však radšej netreba skúšať. Federálne zákony sú kruté, krutá je aj pokuta vo výške 2 200 USD...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.