Takýto je výsledok krízového zasadania výkonného výboru strany, a to len 48 hodín od Haiderovho vyhlásenia, že sa úplne sťahuje z politiky na spolkovej úrovni. Mimoriadna stranícka schôdza sa konala v nedeľu v dôsledku kritiky z vlastných radov na adresu Haidera za jeho minulotýždňovú kontroverznú návštevu v Iraku.
Predseda parlamentného klubu FPÖ Peter Westenthaler, ktorý stál na čele ťaženia proti korutánskemu premiérovi, si svoju pozíciu udržal. Haider v reakcii na výsledok rokovaní povedal, že jeho odchod z vládneho koaličného výboru zostáva v platnosti. Na požiadanie predsedníčky strany a vicekancelárky Susanne Riessovej-Passerovej však bude k dispozícii pre potreby politiky na spolkovej úrovni.
Piatkové vyhlásenie o odchode z politiky na spolkovej úrovni bolo najnovším v Haiderovom dlhom rade hrozieb rezignácie a ich následných odvolaní. Práve tento politik však v priebehu svojho predsedníctva FPÖ od roku 1986 do mája 2000 urobil stranu najúspešnejším európskym politickým subjektom svojho druhu. Zakaždým, keď Haider pohrozil odstúpením alebo stiahnutím sa, v FPÖ to viedlo ku kríze. Mnoho ľudí v strane a mimo nej vníma Haidera ako jediný skutočný "magnet" voličskej podpory, bez ktorého by záujem o stranu veľmi rýchlo upadal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.