rokovacích pozícií
Brusel (TASR) - Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie včera na rokovaní v Bruseli poverili Európsku komisiu (EK), aby predložila návrhy spoločných pozícií pre rokovania s kandidátskymi krajinami ku kapitolám poľnohospodárstvo, regionálna politika a rozpočtové ustanovenia.
Komisár pre rozšírenie Günter Verheugen ministrom oznámil, že EK bude pri vypracovaní návrhov vychádzať zo známych princípov: dodržať tzv. cestovnú mapu, podľa ktorej sa prístupové rokovania majú skončiť do konca tohto roku, rešpektovať limit stanovený vo finančnom rámci Agenda 2000 a pripraviť sa na možný vstup až 10 nových členov, nechať však otvorenú možnosť, koľko ich nakoniec bude.
Komisia mieni tiež dodržať princíp, podľa ktorého by žiadny nový člen nemal byť v prvých rokoch čistým prispievateľom do spoločného rozpočtu. Všetky nové krajiny budú plne zapojené do všetkých spoločných politík EÚ, aj keď v niektorých až po prechodnom období. Návrh navyše nebude predvídať budúcnosť spoločných politík únie.
K návrhu rámcového dokumentu EK o financovaní rozšírenia, ktorý vyvolal nesúhlasné reakcie v mnohých členských i kandidátskych krajinách, sa dnes prekvapujúco žiadny z ministrov nevyjadril. "Španielske predsedníctvo formálne požiadalo komisiu, aby predložila návrhy spoločných pozícií," informoval novinárov zdroj EK.
Počas predchádzajúcich diskusií voči nemu ostro vystupovali najmä najväčší prispievatelia do spoločného rozpočtu - Nemecko, Británia, Francúzsko, Holandsko, Švédsko a Rakúsko. Celkovo sa im suma 40,16 miliardy eúr na roky 2004-06 pre desať krajín zdala privysoká, väčšine sa tiež nepáčilo, že komisia navrhuje aj poskytnutie priamych platieb roľníkom z nových krajín.
Podľa zdroja EK predloží komisia návrh pozície ku regionálnej politike začiatkom marca, k rozpočtovým ustanoveniam v polovici marca a k poľnohospodárstvu koncom marca. Až potom sa začnú skutočné rokovania medzi členskými krajinami o konečnej podobe pozícií, ktoré budú predložené kandidátom.
Podľa cestovnej mapy by to malo byť ešte za španielskeho predsedníctva v prvom polroku, mnohí však pochybujú, že to bude možné pred septembrovými parlamentnými voľbami v Nemecku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.