Moskva a Washington začali nové kolo rokovaní o jadrových zbraniach
Moskva (TASR) - Poprední predstavitelia Ruska a USA začali včera v Moskve nové kolo rokovaní o redukcii jadrových zbraní. Kroky na zníženie zásob nukleárnych zbraní tentoraz prerokúvajú námestník amerického ministra zahraničných vecí John Bolton a podpredseda ruskej Rady bezpečnosti Oleg Černov. Rozhovory pripravujú cestu pre očakávanú redukciu počtu jadrových hlavíc zo súčasných 6000 na 1900 až 2200 kusov. Nová zmluva bude - podľa očakávaní expertov - obsahovať prvky predchádzajúcej série odzbrojovacích dohôd START. Kremeľ dúfa, že sa ju podarí pripraviť na podpis na májový summit prezidentov Vladimira Putina a Georgea W. Busha v Moskve.
Peres a Kurája hovorili o mierovom pláne pre Blízky východ
Jeruzalem (TASR) - Izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres sa opäť stretol tajne v nedeľu s predsedom Palestínskej národnej rady Ahmadom Kurájom. K rokovaniu oboch politikov došlo v Jeruzaleme a predpokladá sa, že predmetom ich rozhovoru bol najnovší mierový plán pre vyriešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu, ktorý vypracovali obaja politici spoločne. Mierový plán počíta so zriadením palestínskeho štátu na 42 percentách územia na západnom brehu Jordánu a na 80 percentách územia v pásme Gazy, čo by malo byť východiskovým bodom pre ďalšie rokovania. Izraelský premiér Ariel Šaron vyjadril viackrát svoj nesúhlas s takýmto plánom.
USA bombardovali východ Afghanistanu
Washington (TASR) - Americké lietadlá cez víkend opäť bombardovali ciele na východe Afganistanu. Na žiadosť afganských spojeneckých jednotiek bombardovali lietadlá v sobotu a nedeľu "nepriateľské postavenia" na východe krajiny, oznámil vo Washingtone hovorca amerického vojenského velenia Dave Culler. Afganskí vojaci sa podľa jeho slov dostali na cestnej zátarase do pasce neznámych ozbrojencov. Pri incidente zahynul jeden vojak a traja boli zranení. Kto na jednotky afganskej vlády útočil, ani presné miesto incidentu nie je známe.
V indickej metropole vypukol mor
Naí Dillí (TASR) - Klinika pre infekčné choroby v indickej metropole Naí Dillí je v pohotovosti po niekoľkých úmrtiach v severnom štáte Himačalpradéš. Existuje podozrenie, že príčinou úmrtí bol infekčný mor. Infekčná klinika, kde sa liečili chorí na mor v roku 1994, posilnila v tejto súvislosti dozor nad všetkými klinikami a ošetrovňami v meste. Vo všetkých zdravotníckych zariadeniach platí všeobecný stav pohotovosti. Ochorenie si dosiaľ vyžiadalo najmenej tri obete na životoch a v častiach štátu Himačalpradéš zastavilo život. Infikovaných je zatiaľ 17 ľudí.
Ako sa vyjadril indický minister zdravotníctva Čandréš Thákur, všetky príznaky ochorenia naznačujú, že môže ísť pravdepodobne o mor. Konečné potvrdenie diagnózy sa ešte len očakáva. Pôvod ochorenia nie je známy. Miestni obyvatelia však majú podozrenie, že muž, ktorý infekcii začiatkom mesiaca podľahol ako prvý, ju mohol chytiť od infikovanej krysej blchy, keď bol v lese na love.
Nepokoje v KDR si vyžiadali desiatky obetí
Goma (TASR) - Niekoľko desiatok ľudí zahynulo pri etnických nepokojoch na severovýchode Konžskej demokratickej republiky (KDR). Najviac obetí pochádza z radov väčšinového kmeňa Hema, ktorý napadlo asi 300 mužov z menšinového kmeňa Lendu, uviedol hovorca ugandskej armády Shaban Bantariza. Útočníci boli ozbrojení pištoľami, sekáčmi, lukmi a šípmi. "Vraždili, podpaľovali a rabovali celé dva dni," vyhlásil Bantariza. Ugandskými vojakmi podporovaní bojovníci konžského Združenia pre demokraciu podľa neho neboli schopní zastaviť násilnosti. Kmene Hema a Lendu proti sebe v minulosti viackrát bojovali. Väčšinou to boli konflikty kvôli pestovaniu kávy alebo čaju. Pre tri a pol roka trvajúcu občiansku vojnu v KDR, bývalom Zaire, sa aj miestni obyvatelia dostali k ťažkým zbraniam, takže etnické násilie má na svedomí viac obetí ako kedysi. Kmeň Lendu obviňuje ugandské jednotky, že nadržiavajú kmeňu Hema, ktorý žije prevažne z chovu dobytka.
Autor: Kábul/Islamabád (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.