Vojtech JURKOVIČ, Salt Lake City
Šesť dní po skončení krasokorčuliarskej súťaže športových dvojíc (11. februára) v nedeľu večer v hale Delta prebehlo druhé vyhlásenie olympijských víťazov. To, čomu zámorské médiá venovali tony papiera, prinieslo happy end pre Ameriku. V oslavnej atmosfére odovzdal po súťaži originálnych tancov prezident Medzinárodnej krasokorčuliarskej únie (ISU) Talian Ottavio Cinquanta zlaté medaily pôvodne strieborným Kanaďanom Jamie Salovej a Davidovi Pelletierovi. Na stupni víťazov sa vedľa nich usmievala ruská dvojica Jelena Berežná s Antonom Sicharulidzem. Kým Kanaďania žiarili hollywodskymi úsmevmi na všetky strany, Jelena, akokoľvek sa pred fotoobjektívmi silila, ťažko rozširovala pery cez kyslú polohu.
Nezainteresovaní pozorovatelia nevychádzajú z údivu. Bezprecedentné rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru a ISU by mohlo prevrátiť celú históriu krasokorčuľovania naruby. Ak by sa rekriminovali všetky výmenné obchody zo studených politických čias vnútri východných a západných blokov, noviny by nestačili otvárať v archívoch nové story, o novej téme pre právnikov ani nehovoriac.
Slovenský krasokorčuliar Jozef Beständig nie je zaťažený dávnou minulosťou: "Viac som drukoval Rusom, ale objektívne musím uznať, že vyhrať mali Kanaďania. Tí zašli perfektnú čistú jazdu a navyše Sicharulidze trochu zaváhal. Cítil som za tým politickú hru rozhodcov. Tí na vlaňajších majstrovstvách sveta vo Vancouveri pomohli práve domácim, hoci Kanaďania tam urobili chybu a Rusi naopak išli čisto. Takže išlo o kompenzáciu. Sme však v Amerike, kde sú sympatie skôr na strane zámorských športovcov, a tak médiá majú žatvu minimálne na dva-tri týždne. Zásah do pôvodného rozhodnutia rozhodne nebol šťastný."
Život v Salt Lake však cvála ďalej. Kúsok od námestia olympijských medailí vynaliezavý obchodník ponúka tričká s nápisom Harry Potter sa vracia nad usmiatou tvárou švajčiarskeho skokana Simona Ammanna. Trefná prezývka v minulosti neveľmi známemu dvadsaťročnému mladíkovi prischla po senzačnej žatve zlatých medailí v individuálnych súťažiach na oboch mostíkoch. "Rád by som si doskočil po tretiu medailu, ale Nemci a Fíni budú silnými konkurentmi," vyhlásil pred záverečnou skokanskou súťažou družstiev študent Ammann, ktorý má v škole problémy aj preto, že namiesto učebníc číta radšej diela Wolfganga Hohlbeina.
Kúsok ďalej, pred hlavným tlačovým strediskom na rovnakom mieste už vyše týždňa vytrvalo mrznú obhajcovia ľudských práv z Číny, ktorí na frekventovanej križovatke vyzývajú lídrov svojej komunistickej strany, aby zastavili násilie a teror v krajine, ktorej hlavnému mestu Pekingu pridelili letnú olympiádu 2008.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.