povedala riaditeľka Štátneho zdravotného ústavu (ŠzÚ) v Prešove MUDr. Magdaléna Čačová, súčasný stav je hlboko pod očakávanou hladinou chorobnosti.
"V predchádzajúcom týždni bola chorobnosť 1 144 na stotisíc obyvateľov, tento mierne klesla na 1 037, čo je približne na rovnakej úrovni," konštatovala. Dodala, že aj v ostatných chorobách sa Prešovský kraj už niekoľko mesiacov drží na stabilne dobrej úrovni. Na margo ďalšieho výskytu chabej parézy u 36-ročnej pacientky z Vranova nad Topľou zdôraznila, že nejde o klasický prípad obrny. Opäť ide o ojedinelý výskyt, ktorý hygienici zaznamenávajú podľa vnútorných pravidiel kvôli eradikácii, ktorú vyžaduje Svetová zdravotnícka organizácia. Zaznamenávajú teda každú z modifikovaných chorôb aj chabú parézu neinfekčného pôvodu.
Zaujímalo nás, či a ako sa posunul problém ŠZÚ na Slovensku v súvislosti s blížiacim sa uplatnením zákona o verejnej a štátnej službe. Pripomíname, že vznikla kuriózna situácia, podľa ktorej by mali byť okresní hygienici zaradení medzi štátnych zamestnancov a ostatní medzi verejných. Ak budú k 1. aprílu zaradení pod inú správu, reálne hrozí, že na prvom stupni nebude mať kto podpisovať a vydávať rozhodnutia.
Podľa právneho výkladu je však možný súbeh týchto funkcií. Súhlasiť však musia rezortné ministerstvá.
"Ministerstvo vnútra SR nám odporučilo, aby sme vypracovaný právny výklad postúpili na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré je autorom zákona a požiadali ho o stanovisko. Práve pripravujem pre kompetentných sprievodný list, v ktorom okrem iného vysvetlím, že na Slovensku je ľudí s požadovanou kvalifikáciou, akú majú okresní hygienici veľmi málo a čo v praxi reálne hrozí, ak sa problém nevyrieši," vysvetlila MUDr. Čačová a poznamenala, že podľa doterajších informácií by mali odpoveď dostať do troch týždňov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.