prebehli voľby nového predsedu predstavenstva. Väčšinou hlasov sa ním stal terajší generálny riaditeľ strojárskej spoločnosti Křížik, a. s. Prešov Stanislav Čorej. Hoci je zvykom, že nový predseda prezentuje programové vyhlásenie, na stretnutí s novinármi priznal, že ho spolu s podpredsedami najprv musia pripraviť.
Medzi priority ďalšieho pôsobenia v regióne však zaradil predovšetkým podporu legislatívy pri vstupe do EÚ a rozvoj podnikateľského prostredia. "Prešovský kraj patrí medzi najzaostalejšie, miera nezamestnanosti je vysoká a myslím si, že niet veľa možností, ako zabezpečiť rozvoj. Zvyšovaním racionalizácie a efektívnosti vo veľkých podnikoch je tu tendencia znižovať stavy pracovníkov. Jediná cesta k podnecovaniu rozvoja je teraz cez sféru služieb a cestovného ruchu," uviedol včera Čorej. Ako ďalej konkretizoval, cesta vedie cez spoluprácu s Prešovským samosprávnym krajom, očistenú od politiky, ale tak, aby hlas podnikateľov bolo počuť. "Cieľom je cesta k rozvoju, tlak na zlepšovaniu prostredia, ekonomickej úrovne kraja a vytváranie pracovných miest," dodal. Preto si dali za cieľ oboznámiť samosprávnych funkcionárov s reálnym životom podnikateľskej sféry, aby informácie nedostávali sprostredkovane z politických štruktúr.
Riaditeľka PRK SOPK Helena Virčíková zdôraznila, že až 95 percent ich členskej základne tvoria malí a strední podnikatelia. Na báze dobrovoľného členstva je práve SOPK tou inštitúciou, ktorá im poskytuje odborný servis v praxi. "Za malých a stredných podnikateľov považujeme firmy s počtom zamestnancov od 10 do 500, nie mikrofirmy, hoci aj tým poskytujeme podporu," konštatovala. Dodala, že v súčasnosti tvorí členstvo 120 firiem v regióne, ale verí, že v budúcnosti sa ich základňa rozšíri. Pripomenula, že PRK SOPK vo svojej činnosti podporuje marketing a profesionálnu prezentáciu členov v zahraničí, ale aj fakt, že negatívne javy v Prešovskom kraji sa dajú využiť aj ako pozitívum. "Mám na mysli podporu z fondov Európskej únie. Mnoho podujatí s medzinárodnou účasťou organizujeme práve s ich podporou, k čomu nám pomáha značka SOPK. Zahraničie o nás jednoducho vie," poznamenala.
Na valnom zhromaždení sa mimo voľby predsedu a troch podpredsedov, ktorí budú osobitne pôsobiť na západe, severe a východe regiónu a voľby 15-členného predstavenstva hovorilo aj o rozpočte a plánoch na tento rok.
Keďže sa už v apríli budú konať celoslovenské voľby predsedu SOPK a terajší predseda Peter Mihók sa na prešovskom valnom zhromaždení zúčastnil. Zaujímalo nás teda, či bude opäť kandidovať. "Budem. Musím však získať nielen väčšinu hlasov vo valnom zhromaždení, ale aj z deviatich komorových regiónov podporu aspoň piatich. Som rád, že Prešovčania mi dali dôveru," povedal.
Na novinársku otázku, ako konkrétne si predstavuje spoluprácu s VÚC bez zaváhania odpovedal, že SOPK má pripravený model rámcových dohôd, pričom prihliadali aj na špecifiká jednotlivých regiónov. Ide o to, aby podnikateľské kruhy mohli aktívne ovplyvňovať regionálnu politiku v ekonomickej rovine, aby mali vplyv na rozvoj infraštruktúry a medziregionálnu spoluprácu. "S niektorými predsedami samosprávnych krajov už máme dohody o reprezentácii regiónov v Bruseli voči Európskej únii."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.