Spiš Obdobie plesových zábav a veselíc ukončila minulotýždňová Popolcová streda.
Organizovanie a priebeh tanečných zábav však v mnohých prípadoch pridáva prácu aj policajným zložkám. "Tohtoročná fašiangová sezóna bola veľmi krátka, možno aj preto našťastie nedošlo k závažným porušeniam verejného poriadku, trestným činom výtržníctva či ublíženia na zdraví v okrese Spišská Nová Ves a Gelnica," optimisticky skonštatoval riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi plk. JUDr. Jozef Križalkovič.
Ako sa však ďalej vyjadril, po Veľkej noci, keď sa končí pôst, nastúpi znova obdobie zábav a majálesov. Usporiadatelia a schvaľovatelia týchto veselíc by však mali mať na zreteli patričné zákony, pretože ich obchádzanie spôsobuje rôzne neúnosné situácie, ktoré musia riešiť policajné zložky. "Zámer usporiadať zábavu musí byť smerovaný na obecný úrad, najneskôr sedem dní pred konaním podujatia s presnými údajmi, ako miesto, dátum a čas," upresnil J. Križalkovič.
Pričom na zachovanie poriadku by mal dbať práve organizátor, čo sa však nie vždy dodržiava.
"Organizátori sa často dopúšťajú tej chyby, že zábavy usporiadajú aj bez patričného schválenia. Ich hlavným záujmom je vybrať vstupné, pričom mnohokrát nie sú dodržané žiadne z bezpečnostných podmienok, a to sú napríklad požiarne, dopravné, daňové a zdravotnohygieniké kritéria," skonštatoval riaditeľ OR PZ v Spišskej Novej Vsi.
Ďalšou výrečnou kapitolou, svedčiacou o nedodržiavaní zákonov pri usporadúvaní dedinských zábav je podávanie alkoholických nápojov. Napriek tomu, že podľa zákona by tieto nápoje nemali byť predmetom zákazníckeho záujmu u osôb mladších ako osemnásť rokov, opak je pravdou. "Táto skutočnosť sa do našej práce premieta tým spôsobom, že musíme riešiť rôznu protiprávnu činnosť, ktorej sa dopúšťajú spomínané osoby. Ide o výtržníctvo na samotnej zábave, a to aj v podobe bitiek. Po odchode zo zábavy domov výtržníci ničia, demolujú a prevracajú všetko čo im príde do cesty," hovorí J. Križalkovič.
O tom, že dedinské zábavy a veselice sú živnou pôdou pre porušovanie zákonov svedčí aj fakt, že policajné hliadky musia priemerne aj trikrát za noc v rámci okresu urobiť nápravu priamo na mieste.
A východisko z tejto situácie? Riaditeľ OR PZ v Spišskej Novej Vsi Jozef Križalkovič tvrdí, že hlavná úloha v kontrolnej oblasti spočíva v činnosti obecných úradov. Obec je totiž zo zákona oprávnená dozerať na priebeh celej kultúrnej akcie a v prípade porušenia zákona môže právnickej alebo fyzickej osobe uložiť pokutu v rozpätí od 5 do 200 tisíc korún. "Policajný zbor slúži v tomto prípade ako represívny orgán. Raz do mesiaca preto vyhlasujem akciu za účasti kriminálnej a poriadkovej polície vo vytipovaných zariadeniach, kde sa schádza prevažne mládež. Našim cieľom je v tomto prípade zistiť porušovanie konkrétnych zákonov a samozrejme máme na zreteli aj užívanie drog," popísal prácu policajných zložiek v tomto prípade J. Križalkovič.
Na ilustráciu, za minulý rok zaevidovali päť prípadov, pri ktorých hlavnú úlohu hrali práve tieto omamné látky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.