Parlament včera schválil trojicu environmentálnych zákonov, ktorých základný rámec tvoria nariadenia Európskej únie.
Najvýznamnejším z nich je dlho pripravovaný zákon o ochrane vôd a nakladaní s vodami, ktorý zaťažoval vzťahy medzi rezortom životného prostredia a pôdohospodárstva. Zákonom sa upravuje rozdelenie vôd, vymedzujú sa základné pojmy v oblasti vodného hospodárstva, práva k vodám a právna povaha vôd. Ďalej sa tiež upravuje stav povrchových a podzemných vôd, vodné plánovanie, nakladanie s nimi, správa povrchových vôd a podzemných vôd, vodné stavby, pôsobnosť orgánov štátnej vodnej správy a sankcie za porušenie povinností. Okrem iného sa zákonom prenesú na obce niektoré kompetencie pri nakladaní s vodami vrátane udeľovania pokút.
Poslanci včera prijali aj zákon o používaní genetických technológií a geneticky modifikovaných organizmov (GMO). Zákon vychádza z toho, že s GMO môžu narábať len právnické alebo fyzické osoby s príslušným vzdelaním a so súhlasom príslušného orgánu štátnej správy. Zákon sa netýka narábania s génmi človeka alebo jeho embrya, okrem skúmania a liečenia.
Spomínaná právna norma ustanovuje, čo sa pokladá za genetickú modifikáciu a čo ňou nie je. Pred vydaním súhlasu na uvoľnenie do životného prostredia musí prejsť každý GMO a jeho produkt hodnotením možných rizík. Subjekty, ktoré narábajú s GMO na základe súhlasu orgánu štátnej správy, zodpovedajú za následky narábania s GMO a ich produktmi. Rovnako sú povinné ich baliť a označovať, viesť evidenciu druhu, množstva a spôsobu použitia GMO, inak môžu dostať pokutu.
Posledným z trojice schválených environmentálnych noriem je zákon o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín. Vzhľadom na to, že členské štáty únie prijali prísnejšiu právnu úpravu zameranú na kontrolu tohto obchodu, musela aj SR pristúpiť k sprísneniu svojej legislatívy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.