nedostatočnú počiatočnú výšku. V Bruseli to v pondelok povedal štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva SR Ivan Rosival.
"Dvadsaťpäťpercentná výška dotácií je pre slovenských poľnohospodárov nevyhovujúca, pretože vytvára nerovnaké podmienky podnikania na budúcom jednotnom trhu únie," povedal Rosival, ktorý sa zúčastňuje na spoločnom rokovaní poľnohospodárskeho výboru Európskeho parlamentu a rezortných ministrov z kandidátskych krajín.
Ak sa ju nepodarí zvýšiť, bude Slovensko podľa Rosivala požadovať isté kompenzácie, napríklad vo forme zvýšenia množstvových kvót pre poľnohospodársku produkciu. "Vyššie kvóty budeme chcieť vyjednať pre mlieko, izoglukózu a ovce," povedal štátny tajomník. Okrem toho bude SR požadovať skrátenie 10-ročného prechodného obdobia na poskytnutie plných priamych platieb na tri roky a bude naliehať aj na zmeny v poskytovaní štrukturálnych fondov. "Veríme, že výsledok bude prijateľný a nebude (slovenských roľníkov) poškodzovať v konkurencii," vyhlásil Rosival. Nechcel však uvádzať konkrétne čísla, pretože momentálne sa robia prepočty pre jednotlivé komodity.
Európska komisia v rámcovom dokumente o financovaní rozširovania navrhla, aby na roky 2004-06 poskytla EÚ pre desať nových krajín 40,16 miliardy eúr vo forme záväzkov. Priame platby farmárom by sa mali začať vyplácať od výšky 25 percent v prvom roku, 30 v druhom a 35 v treťom, plnú výšku by mali dosiahnuť v roku 2013.
Štátny tajomník vyjadril nádej, že členským krajinám, ktorým sa zdá návrh EK príliš štedrý, sa nepodarí presadiť svoje názory. "Ak by sa presadil ich názor, potom by boli podmienky na jednotnom trhu neférové a nevyrovnané. Ak má byť jednotný trh, potom musia byť aj rovnaké podmienky," zdôraznil Rosival.
Zmeny po roku 2006 a prípadné zníženie alebo zrušenie priamych platieb by Slovensku podľa neho nevadilo, pretože by sa týkalo všetkých, nielen nových členov.
O financovaní rozšírenia rokovali v pondelok v Bruseli popri ministroch kandidátskych krajín na svojej riadnej schôdzke šéfovia rezortov poľnohospodárstva európskej pätnástky.
Ministri zahraničia, ktorí sa v pondelok tiež stretli, medzitým poverili Európsku komisiu, aby čo najskôr vypracovala návrhy spoločných rokovacích pozícií ku kapitolám poľnohospodárstvo, regionálna politika a rozpočtové ustanovenia a aby pri tom vzala do úvahy názory vyjadrené v doterajších diskusiách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.