Zdôraznil, že vysoké preskripcie zhltnú až 40 percent rozpočtu napríklad Všeobecnej zdravotnej poisťovne a aby bol konkrétny, zverejnil desať mien lekárov, ktorí prekročili limit niekoľkonásobne. Pred novinármi tiež poznamenal, že momentálne jeho tím ľudí preveruje, či niektorí lekári nepredpisujú lieky zámerne, kvôli osobnému prospechu.
V zozname prvej desiatky lekárov boli dvaja z Prešovského kraja. V prípade diabetológa z Vranova nad Topľou Vladimíra Grumela išlo o 11,6 milióna korún a v prípade imunologičky Aleny Smieškovej z Prešova o 5,9 milióna korún.
Už neraz sme sa podľa štatistík presvedčili, že medzi lekármi na východe Slovenska a na západe sú v množstve výkonov a počte pacientov podstatné rozdiely, a tak nás zaujímala reakcia štátnej lekárky na zverejnenú kritiku. Keď sme ju včera v jej ambulancii pri Nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove oslovili, odmietla nám poskytnúť oficiálne stanovisko. V neformálnom rozhovore poznamenala, že sa určite bude brániť a doručí svoje stanovisko na ministerstvo zdravotníctva SR zákonným postupom a cez hlavného odborníka, ale nie cez médiá. To považuje za neférové. Rovnako, ako neseriózny prístup ministerstva, keď zverejnilo mená odborníkov bez konzultácie s nimi. Zdôraznila tiež, že medializácia ju zaskočila a o takú popularitu za svoju prácu a snahu pomáhať pacientom nestojí. Efektívne využitie prostriedkov na vydanie liekov môže kedykoľvek kvalifikovane dokázať a, podľa jej slov, sa ani v budúcnosti situácia pri súčasných cenách zahraničných liekov zrejme nezmení.
Keď sme včera oslovili jej pacientov, boli doslova pobúrení. Z opatrnosti nám jedna z pravidelných pacientiek nechcela prezradiť svoje meno, ale povedala nám, že už roky navštevuje spolu so synom túto ambulanciu. "Keď pri diagnózach a liekoch, ktoré nám pani doktorka predpisuje porovnám kvalitu života nás oboch, musím povedať, že sa výrazne zmenila. Ešte pred niekoľkými rokmi som sa pri každom synovom záchvate bála, či lieky zaberú a prežije. Postupne sa menia a ja môžem byť pokojnejšia, nehovoriac o tom, že sa cítime lepšie. Nemyslím si, že sa plytvá liekmi. Veď sú veľmi drahé. Len ja mám mesačne lieky za takých päťtisíc korún. Neviem odhadnúť koľko pacientov v ambulancii mesačne ošetrí, ale určite veľa."
O stanovisko sme tiež požiadali krajského štátneho lekára Petra Banduru (an obr.), keďže začiatkom tohto roku mala začať pracovať komisia pre racionálnu farmakoterapiu. Tá by mala sledovať predpisovanú škálu liekov a ich ekonomické zhodnotenie podľa diagnóz. Zaujímalo nás, či je so spomínanými informáciami oboznámený. "Informácia je len o výške sumy, ale nehovorí nič o príčinách tohto stavu. Doktor Grumel pôsobil ako jediný diabetológ pre 80-tisícový okres Vranov nad Topľou. Neviem, či bol zohľadnený tento fakt. V prípade doktorky Smieškovej, ide o oddelenie s celokrajskou pôsobnosťou a má pacientov z okresov Prešov, Sabinov a Stará Ľubovňa. Naviac, okrem liečby toto oddelenie imunológie a klinickej alergológie robí aj imunizačný program. Lieky na profylaxiu sa dovážajú zo zahraničia a sú drahé," uviedol včera pre náš denník krajský štátny lekár. Netajil, že hoci nepozná chorobopisy, použitie prostriedkov v týchto dvoch ambulanciách pri vysokom počte pacientov považuje za objektívne.
Napokon, zostavená krajská komisia k informáciám o limitoch a použitých prostriedkoch na liečivá lekárov jednotlivých špecializácií nemá prístup. O spoluprácu preto musí požiadať riaditeľov pobočiek zdravotných poisťovní a zrejme potrvá istý čas, pokiaľ takýto prehľad pripravia. Na druhej strane sa tu ponúka otázka, či a ako doteraz kontrolovali poisťovne použitie financií na lieky, alebo či v prípade zverejnenej desiatky lekárov využili svoje právo a uložili im sankcie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.