Rimavská Sobota - V stálej expozícii Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote je okrem ďalších exponátov vystavená aj mumifikovaná žena menom
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Tasheritnetiak. Sarkofág ženy, ktorá je už 2500 rokov po smrti, je podľa zamestnancov múzea tým najväčším lákadlom pre návštevníkov.
"Najviac múmiu obzerajú deti. Okolo sarkofágu sú uložené rôzne zbierkové predmety, ktoré pochádzajú, rovnako ako múmia, z Egypta," povedala nám zástupkyňa riaditeľky múzea Mária Janštová. Zároveň potvrdila našu informáciu o tom, že kým pracovníci múzea si na múmiu už dávno zvykli, v prípade staršej upratovačky tomu tak nebolo.
"Nedávno sme prijali novú upratovačku. Jej predchodkyňa mala z múmie skutočne strach. Prežívala ho vždy vo chvíli, keď sa musela k sarkofágu priblížiť. Verila, že duch mumifikovanej ženy sa vznáša niekde v priestoroch múzea a vraj jej nedá pokoj. Hoci exponát nijako nesúvisí s históriou Gemera a Malohontu, predsa len sme radi, že ho môžeme verejnosti prezentovať. Nechceme telo ukrývať v depozitoch či skladoch," poznamenala M. Janštová.
Pravá egyptská múmia je vo veľmi dobrom stave. Má síce trochu načatý obal a vidno jej prsty na nohách, inak je neporušená. Potvrdili to aj egyptológovia, ktorí ju skúmali. "Kedysi sme mávali v múzeu aj nočné služby. Bolo to za čias, keď ešte nebolo poplašné zariadenie a ja si nespomínam, že by mal niekto obavy z mumifikovanej ženy. Keby chcela vstať z mŕtvych, mohla tak spraviť už celých 2500 rokov," podotkla M. Janštová. Tasheritnetiak doviezol pred 100 rokmi na Slovensko rimavskosobotský právnik István Munkácsi. V roku 1910 ju daroval Gemersko-malohontskému múzeu.
Egyptská žena žila okolo roku 565 pred našim letopočtom. Podľa lektorky múzea Eleny Lindišovej pochádza z mesta Abusir-El Melek. Ženu mumifikovali štandardným spôsobom, čo svedčí o jej príslušnosti k strednej vrstve obyvateľstva. Z röntgenových snímok múmie je zrejmé, že táto osoba mala problémy s panvou a nohami. Zomrela niekedy medzi 50 a 70-tym rokom svojho života, čo bolo v tom období raritou, pretože Egypťania sa vtedy dožívali maximálne 40 rokov. V bohato zdobenom sarkofágu z figového dreva sa nenašli žiadne šperky ani iné cenné predmety.