dvoch rokoch však zaznamenávame mierny pokles výskytu tohto ochorenia," povedal MUDr. Eugen Rovenský, predseda Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti, ktorý je zároveň riaditeľom Ústavu tuberkulózy a respiračných chorob v Poprade - Kvetnici.
Tuberkulóza patrí k vážnym, aj napriek pokroku medicíny život ohrozujúcim infekčných ochoreniam. V strednej Európe výraznejšie neustupuje ani v treťom tisícročí. Napriek veľkým rizikám ktoré TBC pre zdravie a život pacientov i ľudí v ich okolí prináša,verejnosť registruje nebezpečenstvo TBC najčastejšie iba po medializovaní prípadov, akým bola napríklad nedávna smrť občana z východného Slovenska v Prahe, ktorý nebol s otvorenou akútnou formou TBC včas hospitalizovaný.
Zákernej chorobe napokon podľahol. V Českej republike po tomto poľutovaniahodnom prípade záujem médií a verejnosti o problematiku TBC evidentne vzrástol. V súčasnosti sú v centre pozornosti českých médií aj množiace sa prípady svojvoľného ukončenia hospitalizácie pacientov s otvorenou formou TBC v liečebných ústavoch.
Aj Ústav tuberkulózy a respiračných chorôb v Poprade- Kvetnici eviduje, podľa vyjadrenia riaditeľa MUDr. Eugena Rovenského ročne okolo 5 percent pacientov, ktorí predčasne svojvoľne ukončia hospitalizáciu. Riskujú tým nielen vážne zhoršenie svojho zdravotného stavu ale i ohrozenie ľudí v rodine a vo svojom okolí.
Pacientov,ktorí si takto neuvážene počínajú, musia lekári aj so zreteľom na riziko šírenia nákazy nanovo identifikovať, čo v niektorých skupinách obyvateľstva, kde sa TBC vyskytuje častejšie, nie je napriek nevyhnutnej úzkej spolupráci so všeobecnými lekármi vždy jednoduché.
V Ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch liečia pacientov s otvorenou akútnou formou TBC na uzatvorenom oddelení. Medzi pacientami sú aj chorí z radov bezdomovcov a utečencov.Podľa vyjadrenia Ing. Jozefa Poráča,námestníka riaditeľa ústavu,prípady svojvoľného ukončenia hospitalizácie pacientov s TBC sú v tejto vysokotatranskej liečebni zriedkavejšie. V posledných rokoch takéto prípady,podľa informácií Heleny Škovierovej, hlavnej sestry, vôbec nezaznamenávajú v Šrobárovom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci, kde prijímajú pacientov vo veku do 19 rokov.
Podľa zhodného názoru špecialistov z Kvetnice, Vyšných Hágov a Dolného Smokovca, v súčasnosti liečbu pacientov s diagnózou TBC viac ako nedisciplinovanosť niektorých chorých komplikuje zložitá finančná situácia v slovenskom zdravotníctve a poisťovniach. Tá sa premieta i do neželaného skracovania doby hospitalizácie pacientov i s akútnou formou TBC v špecializovaných liečebných ústavoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.