zaklope pracovník poisťovacej spoločnosti. Cieľom jeho návštevy je osloviť vás s ponukou, či nemáte záujem poistiť svoje dieťa. Na vlastnej koži túto situáciu zažil pán Marcinčin zo Spišskej Novej Vsi. Táto návšteva následne v jeho rodine vzbudila obavy, do akej miery sú vlastne chránené osobné údaje v našej krajine a odkiaľ vlastne ich návštevník vedel o tom, že do ich rodiny pribudol nový člen. Pracovník poisťovacej spoločnosti mu síce tvrdil, že pred nejakým časom videl na jeho manželke znaky budúceho materstva, ale napriek tomu pán Marcinčin tvrdí: "Dotyčný pán nebol zo Spišskej Novej Vsi, tak akosi tomu tvrdeniu neverím."
Redakcia Spišského denníka oslovila preto inštitúcie, disponujúce v rámci svojej činnosti údajmi obyvateľov, ktoré by v každom prípade mali byť pre iné osoby neprístupné. "Pri odchode pacientky s novonarodeným dieťaťom posielame ošetrujúcemu lekárovi správu. Zároveň pri narodení každého dieťaťa sa vypĺňa tlačivo zvané pôrodopis. Ten obsahuje všetky údaje o dieťaťu, čiže aj jeho rodné číslo, okrem iného aj meno otca a matky a tiež adresu bydliska," hovorí primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Nemocnici s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi MUDr. Štefan Pitko. Ako ďalej dodal, akákoľvek evidencia a údaje o pacientkách sú internou záležitosťou a pokiaľ k tomu pacientka nedá súhlas, o jej zdravotnom stave neinformujú dokonca ani manžela.
Doslova liahňou informácií je aj matričný úrad. V rámci naštartovanej reformy verejnej správy tieto úrady prešli od 1. januára toho roku z kompetencie okresných úradov pod pôsobnosť jednotlivých mestských úradov. Zástupkyne prednostu na Mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi JUDr. Jany Tischlerovej sme sa preto opýtali, do akej miery sú chránené údaje, s ktorými sa pracovníčky matričného úradu stretávajú deň čo deň. "Napriek tomu, že platí zákon o slobodnom prístupe k informáciám, v agende mesta sú úseky, ktoré podliehajú ochrane. Napríklad v žiadnom prípade nevydáme nikomu informácie týkajúce sa celého mena, rodného čísla, trvalého pobytu, uzavretia manželstva, či narodenia dieťaťa." Jediné informácie tohto druhu sú zverejňované, podľa slov J. Tischlerovej, iba v kultúrnospoločenskom mesačníku mesta Spišská Nová Ves tzv. Ičku, kde v spoločenskej kronike sa uverejňujú mená tých, ktorí uzavreli manželstvo a mená a dátum novonarodených Novovešťanov. "Tu treba mať na zreteli, zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Jednoznačne hovorí, že chránené údaje sú rodné číslo a adresa trvalého bydliska," dodáva zástupkyňa prednostu.
Okrem týchto skutočností, ako dodala J. Tischlerová, pracovníčky matričného úradu sú v rámci svojej pracovnej náplne viazané mlčanlivosťou. "Starostlivo dbám na uplatňovanie zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ale zároveň dbám aj o ochranu osobných práv. Príkladom toho je aj likvidácia komunálneho odpadu. Niektoré mestá totiž žiadali od svojich obyvateľov údaje, my sme však vychádzali zo svojej evidencie. Od nás sa bez súhlasu dotknutej osoby žiadne informácie nedostanú vonku," uistila nás JUDr. Jana Tischlerová.
V tomto prípade nás zaujímalo aj stanovisko policajných zložiek. Ak sa príde občan sťažovať, že na dvere mu zaklopal poisťovací agent a domáci má obavy, že boli zneužité jeho osobné údaje, akú odpoveď dostane na polícií?
"Polícia má povinnosť prijať každé oznámenie. Pokiaľ sa však nepreukáže, že ide o trestný čin, vtedy odkážeme občana na občiansko-právne konanie a to v zmysle zákona 52 z roku 1998," informoval nás riaditeľ vnútorného odboru na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi pplk. Štefan Dovčík.
To znamená, že v prípade, ak sa pán Marcinčin cíti poškodený, mal by sa obrátiť na súd, v tomto prípade je však veľmi ťažko dokázať, že pracovník poisťovne sa k údajom o ich rodine dostal nezákonnou cestou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.