poznanie, že úloha z programového vyhlásenia sa ani nemohla podariť, keďže tzv. kompetentní ľudia vyžarujú takú mieru nekompetencie a šarlatánstva, že nezaslúžia ani nadávky, iba poľutovanie. To, čo vystrájajú napr. "experti" z mediálneho výboru (MV NRSR), už ani neznesie normálne pomenovanie. (O Jarjabkovi a posl. prieskume v STV nabudúce.)
"Transformácia TASR" je evergreen, ktorý počúvame od jesene °98. Koniec nezmyselnej situácie, keď sa subjekt s komerčným poslaním plne financuje zo štátneho rozpočtu a jeho riaditeľa menuje vláda, urgoval presne pred rokom už aj práve tento riaditeľ, Ivan Čeredejev. Isteže nie preto, lebo jemu samému by prišlo toto dojenie štátu akosi nevhodné, ale jednoducho preto, lebo Miklošovi sa podarilo odkrojiť z dotácie na rok 2001 asi 25 miliónov. S perspektívou, že na r. 2002 odpíše z kapitoly TASR ďalších 25, čo by už štátneho dinosaura asi vyhladovalo. Agentúru však na jeseň "zachránil" práve mediálny výbor, ktorý úspešne zaloboval, aby sa subvencia vrátila na úroveň roku 1999, aj s patričnou valorizáciou.
Medzitým výbor, a najmä jeho podpredseda Budaj (predseda neexistuje), neustále vyzýval rezort kultúry a Kňažka osobne, aby konečne nejaký model "transformácie TASR" pripravil. Nuž, keď sa tak po troch rokoch konečne stalo a materiál je už vo vláde, Budajovi sa rezortný návrh nepáči. Má na to právo, ak on ale vie lepšie, že ako na to, mohol predsa poslanecký návrh predložiť dávno sám. Ale kdeže: Budaj je naprogramovaný proti svojmu niekdajšiemu kamarátovi Kňažkovi, čo je najvyššia priorita. A preto si počkal. Ked už Kňažka nemôže mlátiť do hlavy za liknavosť, tak ho bije za riešenie. Kto chce psa biť...
Rezort kultúry navrhuje premeniť štátny podnik TASR na obchodnú spoločnosť v 100%-nom vlastníctve štátu. Nápad síce nie je geniálny, ale neskonale lepší ako to, s čím prišiel Budaj. Koncovkou Kňažkovho modelu, ku ktorému sa napokon hlási už aj Čeredejev, je totiž možnosť odpredaja celého balíka či nejakého podielu prípadnému záujemcovi. Teda v podstate rovnaký privatizačný postup, ako napr. u SPP a ďalších prirodzených monopolov - zmena na akciovú spoločnosť je prvým krokom. Až príde kupec, Slovensko sa pripodobní západným krajinám, v ktorých sú tlačové agentúry súkromným podnikaním. S tým, že niekde si ponechal menšinový akciový balík aj štát. Jedinou výnimkou je francúzska AFP. Riaditeľ Čeredejev teda blufoval, keď tu rok tvrdil, že agentúry sú v EÚ výlučne štátne.
Budajov konkurenčný projekt je menejcenný z pohľadu daňového poplatníka i zdravého rozumu: TASR by sa mala stať, podľa nášho mediálneho alchymistu, VEREJNOPRÁVNOU INŠTITÚCIOU. Budaj je asi názoru, že ich máme málo, takže na dôvažok ešte navrhuje aj akýsi strešný "program podpory verejnej služby", z ktorého by sa financovali spolu STV, SRo aj TASR. Keďže sú koncesionárske poplatky nepopulárne, navrhuje ich úplne zrušiť a miesto vyrovnávacích dotácií, ktorými rozpočet prispieva dnes, by sa celá réžia hradila rovno z verejných peňazí.
Úchvatné. Na toto by neprišiel nejaký obyčajný socialista, to mohol vyšpekulovať iba rýdzi slovenský LIBERÁL. Vynechajme STV a SRo, ktoré nesú štatút "verejnoprávny" i teraz. Podstatou nápadu je, aby získali ešte viac peňazí ako dnes nepriamym spôsobom, pričom hlúpi platiči daní majú výskať nad zrušením koncesií.
Prifariť do tejto kategórie aj TASR je ale dokonalý nonsens; tlačová agentúra nie je VEREJNOU SLUŽBOU, nemá ani tie (pochybné) znaky "verejnoprávnosti", ktoré sa pripisujú TV a rozhlasu. Nevzdeláva, nevysiela pre handicapovaných, nie je šíriteľom národnej kultúry ani menšinových žánrov a pod. (Naopak, privyrába si "správami" typu "modelka X si na Valentína musela vymeniť koleso na aute", s kým večerala včera Belohorcová, a pod.) Informácie sú jednoducho klasický TOVAR. To, čo robí TASR a iné, je normálny BIZNIS. Ak ho robí zle - čo zažívame denne - tak je agentúra stratová. Podobne ako pekáreň, ak pečie mizerný chlieb.
Podľa Budaja je Kňažkov návrh transformácie TASR zlý, lebo "nerieši problém financovania verejnej služby agentúry". Nuž, ešte zopár takých "liberálov", ako sú Budaj a Rusko (pri vlastnom podnikaní), a za chvíľu tu budeme mať aj zákon o transformácii masážnych salónov na verejnoprávne inštitúcie. Aj tie sú predsa "verejnou službou", nie?? A o nič menej komerčnou ako to, čím sa zaoberá TASR. Akurát pracujú možno kvalitnejšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.