Hemus Air z Oslo cez Bulharsko do Košíc. Na letisku v Sofii podľa dostupných informácií vystúpila skupina bulharských Rómov, ktorí mali podobný osud.
Slovenských Rómov, ktorých prílet diskrétne sledovali naše orgány, čakal pred letiskovou budovou luxusný minibus Renault istej košickej cestovnej kancelárie s veľkým prívesom na batožinu. Objednaný bol do Humenného. Rómovia, z ktorých približne tretinu tvorili malé deti, sa o svojom pobyte v Nórsku odmietli vyjadriť. O ich pôvode zo severovýchodného Slovenska svedčila rusínčina, ktorú sa medzi sebou niektorí zhovárali.
Nórske úrady zaznamenali v tomto roku 165 žiadateľov o azyl zo Slovenska. Len vo februári požiadalo o azyl 122 Slovákov, všetky žiadosti však boli zamietnuté. TASR o tom informoval tajomník nórskeho veľvyslanectva vo Viedni Kjetil Aasland.
Aasland označil najnovší prílev azylantov za "dosť vysoký". Pripomenul, že za celý uplynulý rok zaregistroval imigračný úrad 187 žiadateľov o azyl zo SR.
Tajomník nórskej ambasády konštatoval, že v zásade sú všetky žiadosti hodnotené individuálne. Poznamenal však, že po zvážení súčasnej situácie na Slovensku nemá nórska strana dôvod na udelenie azylu. Oddelenie pre informácie nórskeho imigračného úradu včera v tejto súvislosti TASR potvrdilo, že SR je považovaná za bezpečnú krajinu, takže jej občania nemajú vo všeobecnosti právo na získanie azylu v Nórsku.
Nórske úrady v reakcii na prílev azylantov zaviedli zrýchlený mechanizmus vybavovania žiadostí. Tento proces zvyčajne netrvá dlhšie ako týždeň. Po zamietnutí žiadosti posielajú azylantov späť do ich vlasti.
Podľa vyjadrenia nórskeho veľvyslanectva vo Viedni nórske úrady v súčasnosti zabezpečujú zariadenia s nižším štandardom pre azylantov, u ktorých sa predpokladá, že ich žiadosti budú zamietnuté. V týchto strediskách žiadateľom peňažné podpory zvyčajne nahrádzajú stravou. Azylanti v uvedenej kategórii nedostanú ani ponuku na kurz nórskeho jazyka či iné integračné ponuky, keďže sa po krátkom čase zvyčajne vracajú späť, informovala TASR nórska ambasáda.
Cudzinci, ktorí chcú pracovať v Nórsku, potrebujú pracovné povolenie, a to môžu dostať iba odborníci alebo špeciálne kvalifikované osoby. Základom pre podanie žiadosti o prácu je konkrétna písomná ponuka práce od nórskeho zamestnávateľa. Podmienkou je, že na dané pracovné miesto sa nenašla príslušná pracovná sila v Nórsku. Osoba pracujúca v tejto severskej krajine bez pracovného povolenia môže byť vyhostená zo všetkých štátov Schengenskej dohody na minimálne dva roky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.