Corporation má záujem o české oceliarske podniky Vysoké pece Ostrava, Nová Huť a železiarne vo Vítkoviciach.
Zároveň skonštatoval, že USS dáva prednosť tomu, aby sa vstup uskutočnil prostredníctvom konzorcia majiteľov, v ktorom by mal svoje zastúpenie aj český partner. Česká vláda však dala exkluzivitu na vykonanie due diligence vo Vysokých peciach Ostrava a v Novej Huti spoločnosti Ispat International a táto exkluzivita potrvá do 31. marca. Železiarní vo Vítkoviciach sa exkluzivita netýka, proces predinvestičnej analýzy v tomto podniku sa podľa neho začne 25. februára a americká oceliareň bude jednou z prvých spoločností, ktorá pôjde vykonať due diligence.
J. H. Goodish v tejto súvislosti poznamenal, že si nemyslí, že "takéto rozdelené privatizovanie" prinesie Českej republike maximálnu hodnotu, pretože Vítkovice nemajú vlastné vysoké pece, preto nevedia zvýšiť svoju výkonnosť adekvátnym spôsobom.
Na adresu Vysokých pecí Ostrava a Novej Huti ďalej uviedol, že vzhľadom na exkluzivitu spoločnosti Ispat nebude môcť USS začať s due diligence skôr ako 1. apríla, takže možno predpokladať, že nebudú môcť predložiť svoju ponuku skôr než koncom leta. Poznamenal, že má dojem, že celá záležitosť bude viac "problémom" českej vlády ako U.S. Steel.
J. H. Goodish ďalej skonštatoval, že dôležitou otázkou pre potenciálneho kupujúceho vzhľadom na pripravovaný vstup ČR do EÚ bude uzavretie kapitoly o konkurencii alebo vyriešenie otázok, týkajúcich sa oceliarstva.
Ispat International sa pred časom neúspešne uchádzal o získanie VSŽ.
Situáciu v českých hutníckych spoločnostiach považuje J. H. Goodish za podobnú ako v košických VSŽ pred príchodom USS do Košíc. Ide o zadlžené spoločnosti, takže rokovania budú prebiehať nielen s vládou ČR, ale aj s veriteľskými bankami. Oproti VSŽ predpokladá menšiu intenzitu rokovaní s výkonnými vedeniami privatizovaných spoločností. Goodish nevylúčil ani možnosť, že ak Ispat využije svoje právo exkluzivity, bude musieť ČR prijať ponuku indickej spoločnosti.
J. H. Goodish tiež uviedol, že USS do 7 dní oznámi záujem o ďalšiu spoločnosť v Európe. Ide o obchodnú firmu, ktorá pôsobí na európskych trhoch a jej vedenie sídli v USA. Meno firmy zatiaľ odmietol zverejniť. Potvrdil záujem USS, aby ich košický závod bol základňou európskych aktivít firmy. České spoločnosti by sa mali venovať finalizácii takej produkcie, ktorú košický závod nie je schopný realizovať. Pôjde predovšetkým o výrobu rúr.
Do privatizácie českých hutníckych spoločností vstupuje USS v konzorciu viacerých spoločností, medzi ktorými sú americké a české spoločnosti.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.