poradensko-psychologických služieb v Rožňave Babely Ivanovej. "Týraní muži tvoria síce menšiu skupinku, ale nie je to nič prekvapivé. Mám pár klientov, ktorí trpia príkoria zo strany svojich partneriek. Jeden z nich sa druhýkrát oženil, jeho manželka má za sebou taktiež už jedno manželstvo. Muž bol nielen psychicky, ale aj fyzicky týraný. Chodil ku mne so stopami po bitke. Cez to všetko by sa dokázal preniesť, najviac ho však ničilo ponižovanie so strany jeho ženy. Počúva množstvo nadávok, čelí ponižovaniu jeho osobnosti a ľudskej dôstojnosti, len ťažko sa vyrovnáva s ignorovaním a nerešpektovaním. Správanie jeho partnerky vyústilo z jej strany postupne do fyzického násilia a rodina je v týchto dňoch v rozpade, pretože situácia už bola pre muža na nevydržanie," načrtla príbeh muža v stredných rokoch B. Ivanová.
Uviedla, že cyklus násilia prebiehal v jeho partnerskom zväzku presne ako podľa učebnice. prvou fázou je narastanie napätia. Jeden z partnerov je na toho druhého naviazaný viac. Má pocit krivdy a strach z rozchodu, preto radšej ustupuje. Znáša množstvo obvinení a výčitiek. Má tendenciu hľadať chybu v sebe, analyzuje vzniknutú situáciu. "V druhom štádiu sa istý moment stane podnetom, spúšťačom násilia. Dôjde k situácii, ktorá odštartuje fyzický konflikt. Stačí byť zle naladený, žena nezvláda výchovu dieťaťa, má problém na pracovisku, manžel dostane malý plat, násilie uvoľní strata zamestnania, alkohol, nekontrolovaná hádka, neriešenie predchádzajúcich problémov, nevyrovnaný vzťah s rodičmi či súrodencami," vysvetlila B. Ivanová.
Podotkla, že aj prípad jej klienta sa vyvíjal rovnako. Po "búrke" prišlo vždy štádium medových týždňov. Násilník, v tomto prípade žena, sa správala extrémne oddane a milujúco. Uvedomila si, že isté veci prehnala, preto chcela situáciu opäť napraviť. "Väčšinou svoje skutky oľutovala, hľadala výhovorky, stiahla žiadosť o rozvod, ak muža opustila, spravila všetko preto, aby sa vrátil. Všetko len preto, aby bol objekt násilia opäť k dispozícii. Vzťahy sa na chvíľu upravili, manželia sa tvárili, že sa nič nestalo, no po istej dobe sa spomínaný cyklus začal pravidelne opakovať," špecifikovala B. Ivanová učebnicový príklad násilia, kde tou agresívnejšou vo vzťahu bola práve žena. Aj "nežná" polovička je teda schopná psychického či fyzického týrania. "Muži sa ho dopúšťajú vďaka svojej sile. to však neznamená, že žena nemôže byť agresorom s násilníckymi sklonmi. Týraní muži majú možnosť vyhľadať odborníka psychológa. Ten môže byť nápomocný pri riešení problému. Rozhodnutie o rozchode je však na obeti násilia. Aj môjmu klientovi som naznačila, že musím zvážiť, či mu taký život vyhovuje. Vie, že je len na ňom, koľko toho dokáže tolerovať a kedy od násilnej manželky odíde," dodala B. Ivanová.
Autor: jk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.