parkujú priamo pri ústí do rokliny Veľký Sokol na štátnej ceste.
Napriek viditeľne označenému zákazu zastavenia, dva a pol kilometra vzdialenému a riadne označenému parkovisku a odbernému objektu pitnej vody pre Hrabušice, Spišskú Novú Ves a Levoču, sa tu turisti umývajú, šampónujú a dokonca čistia i autá. "Máme zviazané ruky. Ide o národný park a dôležitá je i ochrana vodných tokov, preto sa tu chránené ani iné parkovisko vybudovať nedá," konštatuje zástupca starostu Hrabušíc Emil Guza.
Alternatívou je postaviť sem strážnika, ktorý by turistov upozornil na riziko vykradnutia auta, či pokuty a navigoval ich k parkovaniu na neďalekom obecnom parkovisku. Z neho vedie pekný chodník priamo do rokliny Veľký Sokol. Zo zaplateného parkovného by mu obec uhrádzala mzdu. E. Guza priznáva, že takýto návrh by obecné zastupiteľstvo neschválilo a zároveň ide o štátnu cestu, takže právomoci obce sú v tomto prípade obmedzené.Jej uzavretie je však z vojensko-strategického hľadiska nemožné. "Strážca, ktorého by tam ustanovila Správa národného parku, má ochranu verejného činiteľa, preto by ho turisti museli rešpektovať," argumentuje poslanec obecného zastupiteľstva Anton Grigliak.
Parkovisko v hrabušickej časti Píla je však len dočasným riešeným. Slovko dočasne znie v tomto prípade smiešne najmä preto, že v uznesení Vlády SR č. 711 k návrhu Programu starostlivosti o Národný park Slovenský raj do roku 2006 z 22. októbra 1996 je uvedená potreba doriešiť režim a spôsob parkovania v záchytných parkoviskách na území NP v strediskách cestovného ruchu Hrabušická Píla Sokol a Dedinky (kamping).
Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií malo v roku 1998 prispieť sumou 150 000 korún, ministerstvo vnútra 50 000 Sk a na úhradu niektorých ďalších položiek na základe individuálnych žiadostí mali byť použité prostriedky z niektorých štátnych fondov. "Nové záchytné parkovisko by malo byť pred Podleskom blízko bývalej autobusovej zastávky. Momentálne začíname majetkovoprávne vysporiadavať tieto vymerané pozemky, no problémom sú financie. Ak všetko dobre pôjde, o mesiac podáme návrh na vyňatie z Poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Na Sokol by chodila len kyvadlová doprava, a tak by boli návštevníci nútení parkovať tu," vysvetľuje A. Grigliak.
Hotová je už i štúdia tohto projektu. "Nevieme, či tie peniaze bude možné získať so spätnou platnosťou. O tomto uznesení sme sa dozvedeli len náhodou. Okresný úrad odbor dopravy nepokračoval striktne po prijatí v jeho presadzovaní na dotknuté obce. A vláda povedala a, no nepovedala b, teda okiaľ vziať peniaze. I keď niektoré otázky čiastočne v uznesení rieši. Realizácia parkoviska však bude stáť od šesť do deväť miliónov korún." zhodujú sa poslanec i zástupca starostu, ktorým riešenie tohto problému pripadá ako spomalený film.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.