posledný mesiac vzrástla miera evidovanej nezamestnanosti v niektorých okresoch o hrozivých 4 až 5 percent. Najkritickejšia situácia je už tradične v troch okresoch dolného Zemplína, kde nezamestnanosť vysoko prekračuje 30 percentnú hranicu. Len o čosi lepšie je na tom horný Zemplín, kde miera nezamestnanosti zatiaľ neprekročila kritických 30 percent. Najhoršie sú na tom v Medzilaborciach, kde len za posledný mesiac stúpla miera nezamestnanosti z 24,45 na 28,15 percenta.
Negatívny rekord však v tomto smere dosiahol okres Sobrance, kde bola podľa najnovších štatistík NÚP na konci januára nezamestnanosť na úrovni 35,43 percenta. V celoslovenskej tabuľke okresov s najvyššou mierou nezamestnanosti patrí tomuto najvýchodnejšiemu okresu štvrté miesto. "V porovnaní s koncom decembra došlo k takmer päťpercentnému nárastu evidovanej miery nezamestnanosti. Dôvodov je viac. Jedným je útlm sezónnych prác v okrese na prelome rokov, druhým minimum nových pracovných miest. Pod súčasný stav sa podpísalo tiež ukončenie pracovných dohôd v rámci programu verejnoprospešných prác z roku 2001", uviedol pre náš denník riaditeľ Okresného úradu práce v Sobranciach Ing. Stanislav Onufer. Ako ďalej dodal, na prudkom náraste evidovanej miery nezamestnanosti majú podiel tiež výsledky minuloročného sčítania ľudu. "Kým v minulom roku sme vychádzali zo štatistík, podľa ktorých bolo v okrese Sobrance 11 371 ekonomicky aktívneho obyvateľstva, od januára 2002 je podľa posledných výsledkov v okrese o viac ako 700 ekonomicky aktívnych ľudí menej. Pri takmer štyroch tisíckach nezamestnaných to spôsobí rozdiel v miere nezamestnanosti aj niekoľko percent", doplnil Ing. Stanislav Onufer.
Štatistiky teda opäť potvrdzujú, že Zemplín patrí spolu s Gemerom a Spišom medzi najslabšie regióny Slovenska. Zmení sa to ešte niekedy?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.