Technickej univerzity v Košiciach. "Netušili, čo ich tam čaká, ako obstoja v prvej medzinárodnej konfrontácii. Ešte škatule ani poriadne nerozbalili, už ich prácu odborníci častovali obdivom. Zistili, že pokojne sa môžu porovnávať, nemajú sa za čo hanbiť. Pre mňa je práve táto skúsenosť najvzácnejšia," hovorí prodekan fakulty a pedagóg katedry architektúry Ján Krcho.
Dva študentské tímy sa v meste, považovanom za jedno veľké umelecké dielo, či za múzeum pod otvoreným nebom, prezentovali vlastnoručne vyrobenými modelmi dvoch renesančných víl. Druháci Anka Vongrejová so spolužiakmi Paľom Wohlfahrtom a Martinom Pačayom vytvorili zmenšenú kópiu pražského letohrádku Belveder. Ich kolegovia Lenka Šmigová, Katka Gáboríková a Ľubo Bobák si vzali za vzor kaštieľ v Betlanovciach neďaleko Spišskej Novej Vsi.
Načo vôbec vláčiť drevo do lesa, exportovať renesanciu z bývalého Česko-slovenska do mesta, ktoré je dodnes živým vzorom vrcholnej renesančnej architektúry? "Florencia je dejiskom týždenných medzinárodných workshopov. Organizátorom a gestorom je Nadácia Romualdo Del Bianco. Jej poslaním je prispieť k integrácii krajín, pre ktoré bola v nedávnej minulosti charakteristická absencia demokracie, umožniť mladým ľuďom, študentom, získať viac vedomostí a skúseností, ale aj odhaliť vlastné možnosti. Nadácia sa snaží presadzovať klasické hodnoty na úkor súčasného trendu konzumného spôsobu života, ktorý vychádza z filozofie 'použi a odhoď'. Práve tohto roku bol projekt zameraný na renesančné vily v strednej Európe," vysvetľuje Ján Krcho.
Model Belvederu je rovnako skvostným dielom ako obdivovaná stavba letohrádku. Anka, Paľo a Martin na ňom odpracovali 700 hodín. Dokonalé klenby, stĺporadie, rímsy vyrobené z kartónu zákonite museli vzbudiť aj medzi odborníkmi v Taliansku obdiv. "Som rád, že sa nám podarilo vytvoriť tím a vyskúšať si tímovú prácu. Dnešná architektúra je totiž práve o tom. Zároveň sme si v praxi overili, že budovanie modelov je jednou z osvedčených foriem architektonickej tvorby," hovorí Martin Pačay.
Rovnako náročná bola výroba modelu renesančnej vily v Betlanovciach. Filigránska práca na cimburí a nádhernej renesančnej čipke si vyžadovala desiatky hodín trpezlivej práce. "Sú to naše prvé modely. Robili sme ich doslova na kolene. Pri takejto malej mierke nie je kartón najvhodnejším materiálom. Nemali sme ani poriadne nástroje. Ešteže Katka Gáboríková zohnala zubárske nástroje. Nesmierne nám uľahčili prácu," spomína Lenka Šmigová.
Šesticu úspešných reprezentantov čaká v najbližších dňoch skúška z dejín umenia, konkrétne z renesancie. "Dá sa to naučiť z knižiek. Žiadna učebnica vám však neumožní precítiť atmosféru a kultúru mesta, ktoré renesanciou dodnes dýcha," hovorí Anka Vongrejová.
Na workshope konfrontovali svoje práce študenti architektúry a dejín umenia z Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska. Nadácia Romualdo Del Bianco financovala ich týždenný pobyt i nie najlacnejší vstup do svetoznámych galérií v srdci renesancie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.