petícia, ktorú zorganizovali Spoločnosť priateľov Zeme a občianske združenie Sosna. Už tento týždeň môžete stretnúť ekologických aktivistov s petičnými hárkami na verejných priestranstvách, či v predajniach v centre mesta.
"Vyjadrujeme tak svoj nesúhlas so schválenou formou paušálneho poplatku za zber prepravu a zneškodňovanie komunálneho odpadu, ktorý je pre občana čo do znižovania množstva odpadu demotivujúci, brzdí rozvoj triedeného zberu a recyklácie a tým znevýhodňuje ochranu životného prostredia," uviedol na tlačovej besede Ladislav Hegyi, zástupca Spoločnosti priateľov Zeme. Obe zainteresované ekologické spoločnosti preto prostredníctvom podpisovej podpory občanov žiadajú poslancov Mestského zastupiteľstva, aby schválili zmeny Všeobecno-záväzného nariadenia, ktoré umožnia platiť poplatok podľa reálnej produkcie komunálnych odpadov a to jedným z dvoch navrhovaných spôsobov.
"Buď formou evidencie počtu vriec na komunálny odpad, ktoré si obyvatelia obytných a rodinných domov zakúpia a to v hodnote nákladov na odvoz, zneškodnenie odpadu vo vreci a nutných nákladov na odpadové hospodárstvo mesta, alebo formou spoplatňovania komunálnych odpadov podľa počtu odvozu nádob na daný vchod alebo rodinný dom," dopĺňa kolegu Judr. Jozef Šuchta vysvetľujúc, že je nespravodlivé, aby občania platili v paušálnych poplatkoch i za služby, ktoré nevyužívajú.
Ekológovia v závere petície kompetentných žiadajú, aby sa znížený poplatok podľa množstva odpadu uplatňoval len v prípade, ak sa obyvateľ preukázateľne zapojil do systému zberu odpadu, alebo ho odviezol do zberných surovín. "Netvrdíme, že poplatky by mali byť nižšie. Ale keď sa spočiatku navrhovala paušálna čiastka 850 korún a ozvala sa vlna protestných hlasov, bez problémov bola stiahnutá na 650 korún. Keď to išlo tak ľahko, chceme vedieť za čo platíme a posúdiť, či je táto suma naozaj primeraná," dodáva Ladislav Hegyi. Podpisy pod petíciu sa budú teda zbierať dovtedy, kým sa uvedenými požiadavkami mesto nezačne zaoberať. Ak sa tak nestane, ochranári sú rozhodnutý svoj tlak zosilniť.
Ako obaja predstavitelia na záver tlačovky uviedli, Spoločnosť priateľov zeme i združenie Sosna víta začínajúce aktivity Kositu v súvislosti so zavádzaním triedeného zberu v Košiciach prostredníctvom špeciálnych kontajnerov, poukazujú však na chýbajúcu osvetu a pretrvávajúce problémy košickej spaľovne, ktorá aj napriek sľubovanej modernizácii naďalej prekračuje ekologické normy v produkcii nebezpečných plynov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.