Bratislava - Slovenská akademická obec sa dočkala. Po troch rokoch príprav a polemík parlament včera schválil nový vysokoškolský zákon. Bude platiť
SITA,Redakcia SME
Redakcia, Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
od 1. apríla.
Štúdium zostane naďalej bezplatné, platiť sa bude len za opakované ročníky. Fakulty stratili právnu subjektivitu. Štúdium bude trojstupňové - bakalárske, magisterské a doktorandské. Miesta docentov a profesorov budú časovo obmedzené a obsadzované konkurzom.
Zmení sa aj odmeňovanie vysokoškolských pedagógov. Od januára 2003 budú odmeňovaní podľa tarifnej tabuľky zdravotníckych pracovníkov podľa zákona o verejnej službe. V praxi to znamená zvýšenie ich platov v priemere o sedemtisíc korún a posun pri maximálnom plate z 18 300 na 26-tisíc korún. Pre štátny rozpočet v roku 2003 to bude znamenať zvýšenie kapitoly rezortu školstva o vyše 1 mld korún.
Rozprava k zákonu trvala dva dni. Včera popoludní parlament začal hlasovací maratón. K zákonu, ktorý už z výboru prišiel do pléna s takmer dvesto pozmeňovacími návrhmi, pridali poslanci ešte stopäťdesiat.
Poslanec Peter Osuský navrhol zaviesť školné pre všetky typy štúdia a zachovať právnu subjektivitu fakúlt.
Minister školstva Milan Ftáčnik, ktorý rokovanie sledoval, pohrozil, že ak poslanci schvália Osuského návrhy, stiahne celý zákon z rokovania. "Tieto návrhy sú proti filozofii celého zákona," povedal. Stiahnutie celého návrhu a jeho prepracovanie navrhovali aj poslanci HZDS.
Väčšina poslancov však bola rozhodnutá začať s hlasovaním. Najsledovanejšie boli hlasovania o kľúčových otázkach - o platení za externé štúdium, o zrušení právnej subjektivity fakúlt a o majetku vysokých škôl. Poslanci nakoniec o jeden hlas rozhodli, že bezplatné budú všetky typy vysokoškolského štúdia, teda aj externé. Školné budú platiť len tí študenti, ktorí budú opakovať ročník.
Zanikla aj právna subjektivita fakúlt. Vysoké školy budú navonok vystupovať ako celok, posilnia sa právomoci rektora a obmedzí sa postavenie dekanov. Zároveň sa zjednoduší mobilita študentov vnútri školy a možnosť medziodborového štúdia.
Vysoké školy budú môcť požadovať aj zákonom stanovené poplatky za prijímacie skúšky, ale nebudú môcť podmieňovať prijatie nijakým iným poplatkom, napríklad sponzorským darom.
Neprešiel návrh zaradiť vysokoškolských pedagogóv do rovnakej platovej tabuľky ako lekárov, čo by pre nich znamenalo o niekoľko tisíc korún vyššie platy.
Za návrh, aby sa neplatilo za externú formu štúdia, hlasovalo 60 poslancov zo 119, proti bolo 32, zdržalo sa 25 a 2 nehlasovali.
Rôzne názory pritom mali členovia tých istých strán - z 32 poslancov, ktorí boli za spoplatnenie, je 17 z SDK, traja z KDH (Hrušovský, Palko, Mikloško), traja z SMK (Farkas, Duka-Zólyomi, Nagy), ďalej Ambróš z SOP-SZS, štyria poslanci Malíkovej SNS a štyria nezávislí poslanci (Šlachta, Budaj, Sládeček, Šebej).