nevýhodné podmienky. Firma je ochotná vyplatiť im peniaze predčasne, ale len vtedy, keď jej zaplatia pokutu vo výške vyplatených výnosov a 30 percent vloženej sumy.
Vo svojom liste klientom to Sporoinvest odôvodňuje tým, že predčasné ukončenie zmluvy znamená zásah do plánovaného toku finančných prostriedkov, a to im spôsobí stratu. "Peniaze na vyplácanie máme," povedal riaditeľ odboru vonkajších vzťahov Sporoinvestu Boris Šnajdár.
Podľa právnikov je takýto postup neseriózny, ale právne napadnúť sa nedá. "Takto sa to nerobí. Pokuta sa dohoduje pri podpise zmluvy o pôžičke," povedal právnik Peter Chrašč. Zmluva o pôžičke, ktorú klienti podpísali, umožňuje dve možnosti vyplatenia peňazí. Po uplynutí lehoty alebo dohodou. Ak sa nedohodnú, peniaze tam ostanú, kým neuplynie dohodnutá lehota. A Sporoinvest, ako sám tvrdí, nemá záujem predčasne odstupovať od platných zmlúv. Firma tým má veľmi široký manévrovací priestor. "Klient nie je povinný akceptovať dané podmienky, ale potom musí počkať," povedal Chrašč.
Okrem toho žiadosť o predčasné vrátenie peňazí je zostavená tak, ako keby si klient sám navrhoval pokutu. "Zároveň výslovne súhlasím s tým, aby v dohode o zrušení Zmluvy o pôžičke bola dohodnutá vo Váš prospech zmluvná pokuta (...), z dôvodu, že požadovaním predčasného vrátenia pôžičky som ako veriteľ porušil svoj zmluvný záväzok (...) a som si vedomý nepriaznivých dôsledkov z toho vyplývajúcich na Vaše podnikanie," uvádza sa v žiadosti.
"Vieme, že podmienky sú tvrdé," povedal Šnajdár. Ak sa však klient do dvoch mesiacov vráti, pokutu dostane naspäť. Podľa Šnajdára bolo chybou, že pokuta nebola zahrnutá do zmluvy o pôžičke. Ako dodal, firma už pripravuje nové zmluvy, ktoré by s tým už mali počítať. "Snažíme sa hľadať varianty, klienti si môžu zmeniť zmluvu na kratšiu napríklad zo šesťmesačnej na trojmesačnú," povedal. Ako dodal, úbytok klientov nie je veľký. "Ide o tri alebo štyri percentá."
Sporoinvest má podľa Šnajdára asi tri tisícky klientov, ktorých peniaze boli investované napríklad do spoločnosti Limo, do závodu na recykláciu PET fliaš a do pozemkov, kde by mal vyrásť priemyselný park Kechnec. Spoločnosť ponúka skoro 40-percentné výnosy. "Chceme sa dostať na 20 percent," povedal Šnajdár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.