Korzár logo Korzár

Pamätníky bojov na Branisku

Pohorie Braniska rozdeľuje územie Šariša a Spiša. Je to miesto, kde sa odohrávali mnohé významné bitky a boje. Po mnohých sa zachovali len spomienky

a historické dokumenty, ale po niektorých aj významné pamiatky. Pohorie a usadlosti, ktoré sa tam nachádzajú, sú spojené s bratríckym, stavovským a reformačným hnutím. Na svoje si tam prichádzali zbojníci a zbojnícke družiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Významná udalosť sa udiala na Branisku v roku 1849. Bolo to v období, keď Maďari vystupňovali svoje požiadavky voči viedenskému cisárskemu dvoru. Slováci a iné národy žijúce v Uhorsku to isté žiadali od Maďarov. Pomery v krajine sa vystupňovali a došlo k ozbrojenému konfliktu. Významnú úlohu v tomto procese zohrali dve osobnosti, ktoré boli späté s týmto regiónom. Bol to Ľudovít Kossuth (1802 - 1892) a Artúr Görgei (1818 - 1916). Obidvaja študovali v Prešove na evanjelickom Kolégiu a Ľudovít Kossuth dokonca v Prešove vykonával aj advokátsku prax. Artúr Görgei pochádzal z neďalekého Toporca zo Spiša. Ich prejavy boli krajne negatívne a protislovensky naladené. Cieľom vtedajšej revolúcie bolo aj vytvorenie Veľkého Maďarska na úkor ostatných, najmä slovanských národov, žijúcich v Uhorsku. Snahy vtedajšej maďarskej vlády a Ľudovíta Kossutha podporovalo aj Nemecko. Revolučné roky spôsobili rozsiahly sociálny a národnostný pohyb v Uhorsku. Šľachta sa dostala do otvoreného konfliktu s cisárskym dvorom, na čele ktorého už stál František Jozef I. Do revolúcie boli zapojení aj slovenské dobrovoľníci na čele s Ľ. Štúrom a J. M. Hurbanom.

SkryťVypnúť reklamu

Piateho februára 1849 došlo na Branisku k známej bitke medzi honvédmi a cisárskymi vojskami, po boku ktorých bojovali aj slovenskí dobrovoľníci. Miesto bojov bolo na vrchole Chválabohu a práve tam sotva niekoľko metrov smerom na Sľubickú časť Braniska sa nachádza medzi mladými jedličkami ukrytý prvý z pamätníkov spomínaných bojov na Branisku. Na mieste, kde došlo k boju medzi spomínanými zoskupeniami, sa nachádza drevená mohyla symbolicky zobrazená kameňmi a dreveným stĺpom.

Boj na Branisku sa spočiatku vyvíjal priaznivo pre cisársku armádu a slovenských dobrovoľníkov. Maďarské vojsko vedené generálom Gyonom uskutočnilo nečakaný obchvat a vyšlo z boja o Branisko nakoniec víťazne. Po tejto bitke sa honvédi premiestnili do Toryskej doliny pod tlakom ruskej armády, ktorá prichádzala do Uhorska na základne dohody medzi ruským cárom Mikulášom I. a rakúskym cisárom Františkom Jozefom I. Armáda mala za úlohu potlačiť maďarské vojská a nastoliť v krajine mier. Nakoniec honvédi museli ustúpiť k Debrecínu a 13. augusta roku 1849 utrpeli zdrvujúcu porážku pri Világoši.

SkryťVypnúť reklamu

V boji o Branisko vtedy boli strany na obidvoch stranách bojov. Vojaci cisárskej armády a slovenských dobrovoľníkov boli pochovaní na odľahlom mieste Braniska v lokalite krčmárovej záhrady a polí v lese nad Poľanovcami, asi 1,5 kilometra od vrcholu Chválabohu. Lokalita dnes nesie názov "Šmertnica", ale nenájdeme tam žiadne udržiavané o označené miesto tejto smutnej udalosti. Uvedené okolností len dokumentujú našu starostlivosť o pamiatky našej histórie. Mŕtvi vojaci maďarskej armády (honvédi) boli pochovaní na cintoríne v obci Korytné zo strany Spiša. Cintorín je dobre viditeľný aj zo štátnej cesty. Je tam postavený dôstojný pamätník hrdinom (ako sú označovaní z pohľadu maďarských dejín) týchto bojov. Každoročne sa tento pamätník upravuje a vyzdobuje vencami a maďarskou trikolórou.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa rozprávania lesných robotníkov, ktorých som vtedy našiel pracovať v lesoch Braniska vraj na Smrekovickej časti Braniska sa nachádza ešte jeden pamätník bojov medzi honvédmi a cisárskymi vojskami, ale ten sa mi nepodarilo zatiaľ nájsť.

Urputné boje o Branisko sa viedli aj v druhej svetovej vojne. Nemecké vojská tam prechádzali obidvoma smermi a v hustých lesoch sa nachádzali aj partizánske jednotky. Pri ústupe Nemcov začiatkom roku 1945 si ich armády nad obcou Široké vybudovali až trojstupňové opevňovacie zákopy. Tie im nepomohli pri postupe Sovietskej a Československej armády. V januári (22.) roku 1945 bola oslobodená obec Široké na strane Šariša a až 24. januára po ťažkých bojoch bol dosiahnutý vrchol Chválabohu. Aj vtedy si boje vyžiadali svoje obete. Na znak tejto udalosti po vojne tam vyrástol mohutný pomník, ktorý v súčasnosti uvedenú udalosť symbolizuje len malý pamätníček so skromnou tabuľou. V posledných rokoch sa zabúda na položenie kvetov tejto udalosti bojov na Branisku.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 720
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 876
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 964
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 854
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 779
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 393
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 625
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu