Vojtech JURKOVIČ, Salt Lake City
Z DENNÍKA REPREZENTANTA IVANA BÁTORYHO, bežca na lyžiach SR
Slovenskému duu "B" bežcov Ivan Bátory - Martin Bajčičák sa z doterajších piatich štartov na oympiáde v Salt Lake nepodarilo ani raz vklíniť do prvej dvadsiatky v konečnom poradí. Tým väčšiu motiváciu majú pred štartom záverečnej dsiciplíny - zajtrajšieho maratónu na 50 km klasicky v Soldier Hollow. Hoci Ivan Bátory bude mať 3. mája iba 27 rokov, je dostatočne medzinárodne ostrieľaný. Vo svetovom pohári sa pohybuje už od roku 1990. V tejto sezóne dobehol v Davose v klasickej pätnástke na výbornom treťom mieste, no na jeho tretej olympiáde stále čaká na prvé solídne umiestnenie.
"Po sklamaní na klasickej pätnástke i stíhačke na 10+10 km som osemdňovú prestávku v pretekaní využil, aby som sa dal dokopy psychicky i fyzicky. Zdravotne som už v pohode, pocity slabosti sú dávno za mnou. Urobím všetko preto, aby sa táto zatiaľ zbabraná olympiáda nakoniec na dobré obrátila. Aj keď mi teplé počasie nehrá do karát. Mám radšej zmrznutý podklad, na ktorý to zatiaľ vonkoncom nevyzerá. V olympjjskej dedine v Salt Lake prší, na tréningoch v Park City bol tiež odmäk. Dôležité je, že som mal dobrý pocit z lyží, podobné mazanie zvolím asi aj na pretekoch.
Prvýkrát v kariére som pred maratónom vyskúšal špeciálny stravovací režim. Je zameraný na zvýšenie energetickej zásoby, aby sa v pretekoch oddialil pocit hladu a rýchleho ubúdania energie. Prvé tri dni som jedol čisto bielkoviny. Syry, tvaroh, vajcia, mäso s mierou, úplne som sa vyhýbal cukrom, nejedol som ani chlieb. Po takto pripravenej pôde vo vnútri organizmu som tri dni pred pretekmi prešiel na zmiešanú stravu, v ktorej naopak stúpal podiel sacharidov. Malo by to vyústiť do maximálnej hladiny glukózy, ktorá znásobí zásoby energie. Táto metóda býva najúčinnejšia práve pri jej prvej aplikácii. Veľmi by som chcel všetkým dokázať, že viem behať na slušnej úrovni. Preto nesľubujem žiadne konkrétne umiestnenie, nechcem nič zakríknuť.
Favoriti v maratóne sú pre mňa jasní. Najväčším je víťaz stíhačky i tridsiatky s hromadným štartom Španiel Mühlegg, ďalej Nór Aukland a Estónec Veerpalu.
Hoci podobne ako mnohí ďalší športovci považujem za neprekonateľnú atmosféru na hrách v Lillehammeri 1994, kde sme sa za necelých dvadsať minút chôdze dostali k bežeckým tratiam, v Salt Lake sa mi viac páči olympijská dedina. Milé domčeky kombinované s vyššími budovami univerzitných obytných blokov sú esteticky i funkčne na vysokej úrovni. Musí tam byť radosť študovať. Voľný čas využívam na masáž, pozriem si internet, občas sa zastavím pri automatoch alebo si s dakým ťuknem biliard. Na nákupy pred pretekmi ani pomyslieť. Po maratóne budem mať na to ešte dva dni. Teraz sa maximálne koncentrujem, aby mi to na olympiáde konečne vyšlo. Raz som už zabehol aj na mäkkom snehu päťdesiatku veľmi slušne. Teraz chcem byť ešte lepší."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.