členmi spoločenstva, musia viac investovať do vedy a inovácií. Podľa nemeckého denníka Handelsblatt práve na túto úlohu upozorňuje aj Svetová banka vo svojej najnovšej štúdii, na vypracovaní ktorej sa podieľali aj EÚ a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Správa uvádza, že kandidátske krajiny na členstvo v EÚ síce už dávnejšie spoznali význam informačnej a komunikačnej techniky, ale aby mohli využiť možnosti, ktoré poskytuje "spoločnosť poznania", musia ísť oveľa ďalej. Autor štúdie Kevin Cleaver navrhuje praktické opatrenie - zriaďovanie lokálnych inovačných centier.
Cleaver konštatuje, že KSVE si z obdobia svojej socialistickej minulosti prinášajú pomerne dobré predpoklady na to, aby mali úžitok z "revolúcie poznania". Za toto dedičstvo pokladá dobre vzdelanú pracovnú silu, príslušnú kompetenciu v oblasti vedy a technológií, pomerne dobre rozvinuté komunikačné zariadenia a rastúcu tendenciu k nehatenému zahraničnému obchodu. Svetová banka však v týchto krajinách vidí deficity v nízkych výdavkoch na vedu a vývoj, nedostatočnom systéme doškoľovania, využiteľnosti počítačov a nedostatočnom rozšírení internetu.
Banka navrhuje realizovať štvorpilierovú stratégiu. V prvom rade sa musia vytvoriť také rámcové podmienky, aby podnikateľská sféra žiadala efektívne využívanie poznania. Konkrétne to znamená aj právnu istotu a ochranu intelektuálneho vlastníctva. Po druhé, vzdelávací systém sa má výraznejšie zamerať na potreby hospodárstva. Tretím pilierom je dynamická a všeobecne dostupná informačná infraštruktúra. A napokon: podniky a výskumné pracoviská by mali vytvoriť spoločnú inovačnú sieť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.