isté, či sa žiaci do nej vrátia ešte v tomto vykurovacom období. Problémom, pre ktorý sú žiaci ľutinskej školy rozptýlení v troch budovách v obci, je kotol. Podľa riaditeľa školy začal v novembri pretekať a znalec z Krajského úradu v Prešove potvrdil havarijný stav kotolne.
"Každé pretekanie kotla podľa odborníkov môže viesť k havárii. Čo keby to tu buchlo, kto by bol potom zodpovedný?" - vysvetlil svoje rozhodnutie zavrieť školu riaditeľ Jozef Guľaš. Krajský úrad jeho rozhodnutie vyhlásiť kvôli tečúcemu kotlu havarijný stav, v plnom rozsahu potvrdil 10. januára. Riaditeľ Guľaš je presvedčený, že stav, ktorý uprostred vykurovacieho obdobia v škole nastal je výsledkom nečinnosti Okresného úradu (OÚ) v Sabinove. "Kedysi robili revízie zariadení pravidelne. Teraz tu neboli, odkedy okresný úrad vznikol," tvrdí.
Krízovú situáciu v ľutinskej škole prijal Odbor školstva OÚ v Sabinove s chladnou hlavou. Ako prvé, podľa vedúcej Agáty Jurtinusovej, pripravili presun 150-tich žiakov do plneorganizovanej školy v Pečovskej Novej Vsi. Rada školy však, podľa slov vedúcej, so súhlasom rodičov rozhodla o tom, že na vyučovanie využijú priestory v Ľutine. Zadarmo získali učebňu v budove obecného úradu a v kultúrnom dome, za odmenu ponúkla priestory aj fara. "Pôvodne sa počítalo s tým, že to stihnú urobiť do mesiaca. Teraz sú rodičia i učitelia nespokojní. Majú pocit, že veci neviem posúriť ja," tvrdí riaditeľ.
Uvažovanie rodičov bolo podľa vedúcej odboru nedomyslené. Je si vedomá toho, že vzniknutou situáciou stráca vyučovací proces na svojej hodnote. Keď nevyšiel návrh presunúť do Pečovskej Novej Vsi celú školu, navrhol odbor školstva v päť kilometrov vzdialenej obci vyučovanie žiakov druhého stupňa. "Ani s týmto riešením rodičia nesúhlasili," tvrdí A. Jurtinusová. Ako sme sa však dozvedeli, rodičia i učitelia boli pri daných riešeniach problému v obavách, či po presťahovaní vyučovania školu jednoducho nezrušia. Hoci vedúca odboru Jurtinusová takéto riešenie vylúčila, oslovení pedagógovia si myslia, že by v prípade sťahovania školu rozpustili. "Aj keď má teraz len 150 žiakov, v dedine je taký potenciál, že za pár rokov ich bude najmenej dvesto," tvrdí jeden z učiteľov.
Najstaršie ročníky ľutinskej školy sú dočasne umiestnené v kultúrnom dome. Tu vzniká gros problému. V budove je iba jedno WC, ktoré využívajú učitelia a žiačky, chlapci poväčšine využívajú suché latríny za budovou. Dokedy bude tento stav pretrvávať, nevie zatiaľ nikto.
Podľa prednostu OÚ v Sabinove Pavla Slaninku, vyčlenil Krajský úrad v Prešove na riešenie situácie osemstotisíc korún. Využitie prostriedkov je obmedzené zákonom o verejnom obstarávaní. "Novela tohto zákona platná od januára nám trošku komplikuje rýchlosť riešenia v tom, že potrebujeme urobiť výber uchádzačov, či už na projektovú dokumentáciu, alebo na vlastnú realizáciu úprav. Nejde tu teda o problém, len o dodržanie zákona," skonštatoval prednosta.
Kriticky vzniknutú situáciu nevidia ani oslovení žiaci. Tí v kultúrnom dome sa z vysunutých priestorov dokonca tešia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.