Mali na ňom prerokovať návrh zmluvy bratislavskej spoločnosti so zahraničnou kapitálovou účasťou na dvadsaťročný prenájom tepelného hospodárstva mesta. Mimoriadne zasadnutie MsZ sa nekonalo, pretože návrh neprešiel mestskou radou.
"Na mestskej rade sa návrh zmluvy rozoberal zo všetkých strán. Výhrady poslancov voči nej prevážili. Vraj je to nevýhodné pre nás. V podstate trošku pravdy na tom bolo, pretože spoločnosť chcela len výrobu tepla a nie celú prevádzku Byhosu. Výroba tepla je tou čerešničkou na šľahačke. Mestská rada teda odhlasovala, že neodporúča mestskému zastupiteľstvu schváliť túto zmluvu a zástupca spoločnosti stiahol návrh s konštatovaním, že keď to neprešlo na mestskej rade, tak určite neprejde ani cez mestské zastupiteľstvo. A mal v podstate pravdu," povedal nám primátor mesta Stropkov Ladislav Paňko.
Tepelné hospodárstvo teda v Stropkove zostane pod správou mestskej organizácie Byhos, ktorá sa aj naďalej bude boriť s existujúcimi problémami. Spomínaná spoločnosť so zahraničným kapitálom totiž neprišla do Stropkova s návrhom prenajať tepelné hospodárstvo sama. Ako vyplynulo na decembrovom zasadnutí MsZ, bola o to požiadaná zástupcami mesta a pracovníci Byhosu boli na skusoch v Poprade, kde uvedená spoločnosť taktiež prevádzkuje tepelné hospodárstvo. Stropkovský Byhos sa aj možnosťou prenájmu tepelného hospodárstva mesta snažil predísť rozpadu centrálnej výroby a dodávok tepla. Obyvatelia niekoľkých obytných domov v Stropkove využívajúc rozdielne ceny plynu pre maloodberateľov a veľkoodberateľov sa odpojili od centrálneho zdroja tepla a postavili si vo vchode malé kotolničky. Obyvatelia ďalších bytových blokov podali žiadosť okresnému úradu na podobné odpojenie.
Nebol to však jediný dôvod. Riaditeľ Byhosu Dušan Prusák sa na decembrovom zasadnutí MsZ vyjadril: "Do centrálnych tepelných zdrojov je treba investovať a mesto nemá toľko vlastných zdrojov. Aby sme sa nemuseli úverovo zaťažovať, jedna z foriem bola aj tá, že sme oslovili spomínanú spoločnosť." Tá podľa predloženého návrhu zmluvy o prenájme mala do roku 2005 do tepelných zariadení v Stropkove investovať 7 miliónov korún. Z toho necelé 3 milióny korún malo pochádzať z odpisov a zvyšok investícií mal pochádzať z jej vlastných zdrojov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.