každej chorobe im púšťali žilou, v Číne liečili podľa jednej z najznámejších kníh o liečbe Pen - cchao kong - mu - Materia Medica (Osnova liekopisov), ktorú zostavili počas vlády dynastie Ming. Táto kniha popisuje 1892 rôznych druhov liečivých rastlín, plodov a substancií a asi 11 tisíc rôzne kombinovaných bylinných zmesí, čím otvorila novú éru farmakológie.
Čo vieme okrem toho o čínskej medicíne? Od západnej "školskej" medicíny sa neodlišuje iba využívaním byliniek, má úplne iný systém kategorizácie chorôb. Kým klasická akademická medicína ešte často lieči chorobu, čínska vždy človeka. Jej filozofia spočíva na myšlienke, že každý človek predstavuje malý vesmír. Jeho správne fungovanie spočíva na rovnováhe princípu "jin" (ženský, pasívny, podrobujúci sa, aspekt prírody) a "jang" (mužský, aktívny, bojovný aspekt). Tradičná čínska medicína rozdeľuje ľudí na typy horúci, suchý, vlhký, studený podľa vnútorného prostredia. Pracuje s tisícročiami overenými poznatkami a preto je možné napr. podľa vzhľadu jazyka diagnostikovať rad chorôb a ťažkostí. Čínsky lekár vyšetruje pulz troma prstami a pod každým "cíti" inú časť tela a psychiky. Podľa tejto medicíny je 27 bežných druhov pulzu a 5 mimoriadnych. Hoci nepoužíva agresívne metódy či prostriedky, dokáže veľmi často prirodzenou cestou - pomocou výživy, byliniek, akupunktúry alebo masáží vrátiť organizmu rovnováhu, teda zdravie.
Na prvej klinike tradičnej čínskej medicíny v Nemecku v bavorskom meste Kötzting liečia chronicky chorých, s ktorými si nevie dať rady akademická medicína (takáto klinika je aj v Českej republike v Hlubokej nad Vltavou s čínskym terapeutom a dvoma českými lekármi): migrénu, astmu, kožné choroby, vleklé choroby chrbtice a pod. Prichádzajú tam pacienti z celého Nemecka a domov idú so zoznamom všetkých lekárov, ktorí liečia v Nemecku tradičnou čínskou medicínou.
Dnešná medicína vyžaduje, aby výsledky akejkoľvek liečebnej metódy alebo lieku boli "objektívne preukázané". Tradičná čínska medicína síce pracuje s emóciami (podľa ich kánonov napr. silné city ako trebárs zlosť, strach, šťastie môžu ovplyvniť zdravie), názvy niektorých bylinných zmesí sú ako malé básne, ale má podľa štúdií ktoré prebiehali v Kötztingu deväť rokov, úplne prozaicky, percentuálne vyjadrený efekt. Po roku liečby napr. 31,4 percent pacientov s migrénou konštatuje mierne zlepšenie, 52,9 percent veľké a 15,7 percent žiadne zlepšenie. V tomto pretechnizovanom svete s civilizačnými chorobami sa vo svete mnohí podrobujú liečbe tradičnou čínskou medicínou, ktorá môže človeku vrátiť rovnováhu a harmóniu a oslobodiť ho od chaosu.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.