ovocným šťavám - skrátka nealkoholickým nápojom, najmä takým, ktoré majú nízky obsah cukru.
Ľudský organizmus obsahuje (podľa veku) asi 60 až 80 % tekutín. Človek vydrží bez jedla aj niekoľko týždňov, ale bez tekutín najviac 3 - 4 dni. Pitný režim zdravého človeka sa vyvíja takto:
Výdaj vody na deň je s močom 1500 ml, so stolicou 100 ml, cez kožu (potením) 500 ml, dýchaním 400 ml, t. j. spolu 2500 ml. Príjem vody na deň je v tekutej forme 1500 ml, v pevnej strave 700 ml, z látkovej výmeny potravín s obsahom vody 300 ml, t. j. spolu 2500 ml.
Ako nápoje potrebujeme teda priemerne 1,5 litra tekutín denne. Túto potrebu najväčšmi pokrýva obsah vody v potravinách. Treba však počítať s tým, že niektoré nápoje, napríklad limonády, pepsi alebo kokakola obsahujú vyššie energetické hodnoty, s ktorými treba počítať pri prepočte denného príjmu kalórií. Úplne bez kalórií je napríklad nesladená káva alebo minerálna voda. Vyšší obsah solí v minerálnych vodách spôsobuje, že sa neodporúča pravidelné pitie tým, ktorí majú vysoký krvný tlak.
Vo vegetariánskej strave sa odporúča v dennom príjme tekutín uprednostniť rôzne bylinkové čaje, ktoré podľa potreby môžeme trocha prisladiť medom. Vhodné sú aj nesladené ovocné a zeleninové šťavy, ktoré si môžeme pripraviť sami napríklad z mrkvy, ale aj čaj, mlieko, káva.
Základným nápojom zostáva však nezávadná, chutná, osviežujúca pitná voda.
Autor: Ga/Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.