Viac ako štyridsať rokov varil Lukáš Bekeš, predseda tatranského zväzu kuchárov a cukrárov, v Interhoteli Grand v Starom Smokovci.
Všetko sa to začalo, keď šéfovia z Grandu prišli k Bekešovcom domov do Ždiaru a zverbovali 14-ročného Lukáša do učenia. "Pravdupovediac, ani sa mi veľmi nechcelo, veď čo už taký chlapčisko môže vedieť, čím chce byť. Doma nás však bolo sedem súrodencov a tak rodičia využili príležitosť, ktorá sa im ponúkala a poslali ma do učenia. V dome bolo o jeden hladný krk menej..."
Malý Lukáš si pomaly zvykal, rástol, učil sa a postupne ho toto remeslo chytilo za srdce. Grand sa mu stal druhým domovom a hoci mu bol verný toľké roky, predsa len si z neho sem-tam odskočil. Niekedy na týždeň, inokedy na mesiac, ba aj na dlhšie. V roku 1965 sa prvýkrát vybral na gastronomickú súťaž do Poľska - Wroclavi a hneď tam zabodoval. Získal dve tretie miesta. Varil aj v Kanade, v našej národnej kolibe, kde pripravoval slovenské špeciality. A čo chutilo Kanaďanom najväčšmi? "Pravá slovenská živánska. Mäsko muselo byť dobre odležané a pieklo sa zabalené v pergamenovom papieri na drevenom uhlí. Mne zase Kanaďania ulahodili skvelými steakmi. Vedia ich pripravovať skutočne báječne."
Lukáš Bekeš si však pochutnával aj na fondue vo Švajčiarsku. Na oplátku im tam ponúkol všakovaké dobroty, medzi inými aj slovenskú špeciality v zemiakovej placke. Varil však aj v Juhoslávii, Maďarsku, či Rusku - tu mu najviac chutili pelmene, smotanové i hubové špeciality.
V každej krajine sa priučil čomusi novému a tieto skúsenosti pretavené vlastným poznaním potom zužitkovával v rodnom Grande. Svoje umenie rozdával hosťom, ale delil sa s ním aj so svojimi budúcimi kolegami - učňami.
Najradšej zo všetkého pripravuje tento šéfkuchár studené misy. O tom, že mu to ide naozaj majstrovsky, svedčí i fakt, že práve za ne získal v roku 1984 aj zlatú medailu a strieborný pohár na Olympiáde vo Frankfurte. Toto ocenenie si váži zo všetkých najviac a ako nám úprimne povedal, dodnes ho hreje pri srdci.
Dnes Lukáš Bekeš šéfuje v reštaurácii hotela Autis v Dolnom Smokovci. Varí, vymýšľa, tvorí a teší sa z každého nového receptu, ktorý ocenia vďační papkáči.
Hydinové medajlónky Autis
Potrebujeme: 600 g morčacích pŕs, 120 g tvrdého syra, 50 g masla, 50 g lieskových orieškov, 400 g broskyňového kompótu lúpaného, 200 g pokrmového tuku, soľ, 3 dcl smotany 33%, 200 g taveného syru Bambino, 50 g sójovej omáčky, vetvičku mäty priepornej.
Postup: Hydinové prsia narežeme na plátky, zľahka ich vyklepeme, osolíme, potrieme sójovou omáčkou a na tento plátok ukladáme na plátky nakrájaný syr, potrieme maslom, posypeme pomletými orieškami a nakoniec ukladáme nakrájané broskyne do trojuholníka, toto všetko zvinieme, prepichneme špajlou a opečieme na rozohriatom tuku zo všetkých strán. Ak je mäso dostatočne prepečené, vyberieme ho na dosku. Z výpeku, taveného syru a smotany si pripravíme jemnú omáčku.
Podávame na teplom tanieri nakrájané na medajlónky z pripraveného mäska, podlievame jemnou omáčkou a prikladáme vetvičku mäty. Ako prílohu môžeme podať zemiakové guľôčky.
Tatranský plnený rezeň
Potrebujeme: 600 g bravčového stehna, 80 g strojovej šunky, 80 g šampiňónov, 100 g syra Koliba, 80 g oleja, soľ - podľa chuti, mleté čierne korenie - podľa chuti, 60 g masla, 1 dl hovädzieho vývaru, 80 g kapie.
Postup: Z bravčového stehna narežeme plátky s hmotnosťou 150 g, ktoré naklepeme, osolíme, okoreníme a plníme plátkom údeného syra, pokrájanými šampiňónmi, plátkom šunky a kapiou. Plnený rezeň uzavrieme špáradlami a opečieme. Do výpeku pridáme maslo a zalejeme hovädzím vývarom. Ako prílohu podávame šafranovú ryžu a zemiakové hranolky.
Tatranský pstruh
Potrebujeme: pstruh očistený a vypitvaný s hmotnosťou 800 g, 120 g šampiňónov, 80 g cibule, 80 g paradajkového pretlaku, 80 g údenej slaniny, soľ - podľa chuti, 120 g oleja, 1 dl bieleho vína, 800 g zemiakov, 1 citrón.
Postup: Pstruha očistíme, naplníme pokrájanými šampiňónmi, cibuľkou a údenou slaninou, spojíme ho paradajkovým pretlakom alebo kečupom a oblejeme vínom. Do alobalu dáme povykrajované guľôčky zemiakov, položíme na ne pstruha, zabalíme ho a upečieme na ražni.
Horiaci šíp
Potrebujeme: 400 g bravčového stehna, 400 g sviečkovej, 160 g údenej slaniny, 120 g strojovej šunky, 120 g šampiňónov, 100 g sterilizovaného hrášku, 120 g leča, 3 lyžice kečupu, 1 veľká cibuľa, 2 dl červeného vína, 80 g oleja, soľ - podľa chuti, trochu worchesterskej omáčky, mleté čierne korenie - podľa chuti.
Postup: Z každého druhu mäsa nakrájame plátky s hmotnosťou 25 g. Mierne ich naklepeme, osolíme, okoreníme a opečieme po oboch stranách. Opečené plátky, opečenú slaninku a šunku napichujeme striedavo na šíp. Do výpeku dáme cibuľku, trochu ju podusíme, dochutíme kečupom, červeným vínom a korením. Túto zmes podávame zvlášť v omáčniku. Šíp kladieme na misu a zdobíme podusenou zeleninou so šampiňónmi. Pred podávaním flambujeme vodkou (polejeme vodkou a zapálime).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.