Po zimnom období býva pleť väčšiny žien povädnutá, unavená, bez zdravej farby a niekedy jej chýba aj pružnosť. Počas zimy sa na pleti premietajú
Beáta Janská
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pribúdajúce roky, občas aj stopy minulého leta - viac či menej ohraničené tmavšie škvrny alebo aj "mapy". Ak sa raz objavia, je zbytočné čakať na to, že samy postupne zmiznú. Ich odstránenie vyžaduje odborný zásah a dôslednú ochranu pleti zodpovedajúcimi slnečnými filtrami v kozmetických prípravkoch.
Peeling pozná väčšina žien. Peelingovým krémom sa koža jemne obrúsi a osvieži, netreba to však preháňať, pretože častým používaním sa koža poškodí. Chemický peeling je trošku iný. Už staroveká kozmetika používala rastlinné pleťové masky, citrónovú šťavu na odfarbovanie škvŕn na koži. AHA kyseliny alebo tiež alfa-hydroxy kyseliny, t. j. látky, obsiahnuté v niektorých druhoch ovocia napr. v jablku, hrozne, ananáse, mangu, v kyslom mlieku a cukrovej trstine sa stali zdrojom nových možností pre kozmetický priemysel. Ovocné kyseliny blahodarne pôsobia najmä na zrelú a starnúcu pleť. Ak budete používať krém s ich obsahom, musíte si chrániť pleť pred silnejším slnečným žiarením.
AHA kyseliny sú naozaj ovocným liekom proti starnutiu pleti. Ich vyššia koncentrácia umožňuje šetrné odlučovanie buniek povrchovej vrstvy pleti, t. j. efekt, ktorý je vítaný pre liečbu akné alebo zmierňovanie prejavov, známych ako starecké škvrny. Zlepšujú aj ďalšie dôsledky poškodenia alebo starnutia pokožky ako sú vrásky, pigmentácia, vpadnuté jazvičky po akné alebo kiahňach.
Pri chemickom peelingu sa často využívajú účinky koncentrovanej kyseliny glykolovej - obsahuje ju cukrová trstina. Uvoľňuje elastické vlákna, koža sa napne a zjemnia hlbšie vrásky. Správnym používaním môžu prípravky s vysokým obsahom AHA kyselín zmenšovať aj rozšírené póry, zlepšiť hydratáciu pokožky a pleť dostane mladší vzhľad.