a automat mi vydal parkovací blok. Auto som uzamkol a keď som sa po skončení predstavenia vrátil, zistil som, že mám poškodený blatník a predný nárazník. Políciu som neprivolal, lebo som to nepovažoval za potrebné a to aj preto, že mi zamestnanec parkoviska, ktorému som poškodenie vozidla ukázal, uviedol, že oni za poškodenie auta nenesú žiadnu zodpovednosť a odporučil mi podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Teraz som sa dozvedel, že som si škodu údajne mohol uplatniť aj voči prevádzkovateľovi parkoviska. Kto teda za škodu na motorovom vozidle zodpovedá?
Zn.: Poškodené vozidlo na parkovisku
Odpoveď: Podľa Občianskeho zákonníka za škodu na motorovom vozidle, ktorá bola spôsobená na platenom parkovisku zodpovedá prevádzkovateľ parkoviska. Právo na úradu škody sa musí voči nemu uplatniť bez zbytočného odkladu, najneskôr do 15 dní po dni, keď sa poškodený o škode dozvedel, inak toto právo zanikne a náhrady škody sa poškodený nemôže domáhať ani na súde. Poškodený musí svoj nárok uplatniť ústne alebo písomne u prevádzkovateľa parkoviska. Pomerne krátka 15 dňová lehota má umožniť objektívne zodpovednému prevádzkovateľovi zistiť skutočného škodcu a uplatniť voči nemu postih. Je však vhodné vždy v takýchto prípadoch privolať políciu už v okamihu, keď sa zistí škoda. Právo na náhradu škody stačí uplatniť hneď na mieste u pracovníka prevádzkovateľa a nemusí sa tak urobiť u jeho štatutárneho orgánu. Premlčacia doba je v takýchto prípadoch dvojročná a začína plynúť odo dňa, keď bolo právo na náhradu škody vyššie uvedeným spôsobom uplatnené. Ak by sa stalo, že pracovník parkoviska by spochybnil, či ste na parkovisko neprišli s už poškodeným motorovým vozidlom, treba mu pripomenúť, že mal o tom spísať záznam.
Otázka: Naše manželstvo sa rozpadá, manžel sa dokonca odsťahoval k svojim rodičom, neprispieva mi na byt, ani na našu domácnosť. Nemáme deti a preto nie som si istá, či mám ako manželka právo žiadať od neho nejakú podporu, keď jeho príjem je asi trojnásobne vyšší ako môj. Čo mám robiť, nie som totiž schopná ani zaplatiť všetky účty.
Zn.: Mám právo na výživné?
Odpoveď: Na takúto situáciu v manželstve pamätá Zákon o rodine, ktorý hovorí, že manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. V prípade, ak jeden z manželov túto svoju povinnosť neplní, určí súd na návrh druhého z manželov jej rozsah, pričom vezme do úvahy aj starostlivosť o spoločnú domácnosť. Rozsah tejto vyživovacej povinnosti určí súd tak, aby hmotná i kultúrna úroveň oboch manželov bola zásadne rovnaká. Nie je teda rozhodujúce, či manžel zotrváva v spoločnej domácnosti alebo nie. Vyživovacia povinnosť vzniká uzavretím manželstva a končí rozvodom, prípadne smrťou niektorého z manželov, teda zánikom manželstva. Najlepšie urobíte, ak najprv vyzvete manžela, aby splnil svoju vyživovaciu povinnosť voči vám, a to žiadosťou o finančný príspevok na nájomné, služby a vašu výživu a to v takej výške, aby ste na tom boli obaja rovnako.
Odkazy:
Zn.: Dym zo susedovej záhrady
Váš sused si v záhrade pri svojom dome postavil udiareň. Stavba je tak blízko vášho pozemku a hlavne altánku, že keď začne údiť a ako píšte, robí to často, nemôžete si vo svojom altánku posedieť, ani vyjsť do záhrady. Susedské vzťahy sú chúlostivá záležitosť. Právo je na vašej strane, pretože sused ako vlastník vedľajšieho pozemku vás nesmie obťažovať dymom nad mieru primeranú okolnostiam a ohrozovať tak pokojný výkon vašich vlastníckych práv. Vhodná by bola dohoda so susedom, aby svoju udiareň premiestnil, prípadne otočil komín iným smerom, alebo aby údil len v prípade vašej neprítomnosti. Ak sa nedohodnete, máte možnosť obrátiť sa na príslušný okresný úrad, prípadne na súd. Obráťte sa aj na stavebný úrad a zistite si, či stavbu udiarne susedovi povolil.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.